Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Bratt, Cajsa för Åhlens, tyg, "Paradis", cirka 300 x 150 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid3,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Augustidag", signerad och daterad 1945, 38 x 46 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Skruvmejsel, militär modell, stål med träskaft, total l 28 (!) cm
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
Est500 - 600 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Thorén, Esaias, olja, Halmstad slott, signerad, 33 x 41 cm, Halmstad Slott är residens för Landshövdingen i Halland,
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Sommarlandskap" - motiv från Rolfstorp, Ljungby, Halland, signerad och daterad 1942, 37 x 47 cm
Final bid12,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, cafébord, gjutjärn med stenskiva, diameter 60 cm, skiva lös
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Fransk fågelmarknad", signerad och numrerad 138/260, synlig pappersstorlek 37 x 49 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Adam och Eva", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 44 x 59 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Thoren, Esaias, färglitografi, "I fiskens tecken", signerad och numrerad 282/300, daterad -72, synlig pappersstorlek 44 x 51 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Poem om hösten", signerad och numrerad 252/260, synlig pappersstorlek 43 x 52 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Avfärden från Calypso", ur mappen "Strändernas Svall", signerad Provtryck, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall", signerad HC 20/40, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", signerad och numrerad 14/200, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnärens familj
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Hörnskåp, avlutad fur, 1900-talets 1 hälft, h 190 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för Gefle Upsala Ekeby, kaffe och the-servisdelar, "Bonny"
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1950-70 tal, vikt 95 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK