EN
Loading...
Aprilauktion
Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.
Visning:
Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- SkulpturClear filters
4
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm
Final bidNo bids
Est42,000 - 44,000 SEK
9
Pasterkamp, Bob, skrotskulptur, motorcykel, signerad, l 55 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
21
Liebermann, Ferdinand för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, "Cellist", modellnummer 342, design 1914, inpressad signatur, l 20 cm
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
35
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
41
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, ingjuten dekor av ansikte, roterbar på sockeln, signerad Kosta Boda Limited edition 500, h 18 cm
Final bid7,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
47
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad,
Final bidNo bids
Est8,000 - 9,000 SEK
76
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Lotta", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 16 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
77
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
78
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, ur serien Stora Zoo från 1959, etikettsignerad, l 32 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
79
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel höger", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
90
Okänd tysk konstnär, skulptur, skuret lövträ, antagligen Schwartzwald, sekelskiftet 1900, stående råbock, h 36 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
94
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
95
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
96
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, längd 15 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
97
Padoan, Germano för Gränna Glas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, signerad och etikettmärkt, h 17 cm
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
118
Nordin-Söderqvist, Ebba, mosaikrelief, polykromt glas, komposition, signerad, 67 x 62 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
173
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med snäcka, signerad, h 90 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
181
Björk, Kurt, väggrelief/skulptur, tenn och koppar, monterad på träplatta, fiskstim, signerad och daterad -67, 14 x 39 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
183
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd 21 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
194
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter 2 st, bsiquit, 1800-talets mitt eller 2 hälft, livets åldrar, en stämpelsignerad, dia 29 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
236
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, relief, stengods och betong i järnram, signerad FC och daterad 65, 45 x 38 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
237
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, tillskriven, relief, stengods och betong, par med barn i barnvagn, osignerad, 36 x 39 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
243
Okänd designer, skulptur, förgylld konstmassa. sittande Buddha, modern tillverkning, antagligen Thailand, höjd 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
307
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
308
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
338
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
354
Okänd konstnär, 1920-30-tal, skulptur, patinerad metall på marmorsockel, stående älgtjur, höjd 26 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
432
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
443
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
445
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
446
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 20 cm
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
452
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, gök, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1770, l 25 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
453
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sittande tornfalk, modellnummer 1666, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
509
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
510
Hummel, Maria, fritt efter, skulptur, bly (?) på sockel i serpentinsten, gående pojke med paraply, h 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
513
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur/brevpress, brons på marmorplatta, dekor av stående isbjörn, h 10 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
514
Skulptur/brevpress, bronserad metall på marmorsockel, dekor av pojke i för stora skor, h 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
516
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, Indonesiska, stående kvinna, modellnummer 4159, signerad, h 37,5 cm, fotnagg
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
524
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, dansande kvinna, höjd 24 cm, modell 1202
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
529
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
531
Kleine, Marcel för M V Müller, Volkstedt, skulptur, bisquitporslin, sittande akt, art-déco, 1920-tal, signerad Weimar, h 42 cm
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
547
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, gubbe med ryggsäck, h 41 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
576
Motorcykelmodell, metall och gummi, 1900-talets 2 hälft, l 40 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
581
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurn, devlsi glaserat stengods, "Bulldog Midi", ur serien "Kennel" från 1972, signerad, h 13,5 cm, litteratur: Avbildad omslag samt sid 61 Lisa Larson 1994
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
587
Clough, Dorothy, skulptur, glaserat lergods, vilande flicka i rosa klänning, signerad, l 13 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
593
Skulptur/fetish, skuret trä, Västafrika, 1900-tal, stående figur, h exklusive senare sockel 17 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
602
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten krigare, löstagbart huvud, h 33 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
603
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten hovman, löstagbart huvud, h 33 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.