Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Armlänk, silver, stämplad Nils Eric Södermark Köping 1975, l 16 cm, vikt 31 gram
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Smyckegarnityr, förgylld mässing och silver med facettslipade böhmiska granater; collier, 2 ringar, 2 örhängen samt brosch, collier l 41 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Markströms Uppsala 1964, h 9 cm, fyllda
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti smycken, bijouterier och klockor, delvis silver
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Fingerborg, 18 karat rödguld med emalj och skuren månsten, senempire, 1800-talets mitt, stämplad Gustaf Magnus Sjöblom Stockholm 1852, vikt 4,6 gram, originaetui i röd maroquin
Final bid2,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Longines, 1926, vikt 96 gram, innerboett i metall
Final bid11,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat röd- och vitguld (platina?) med 2 diamanter och barock pärla, 1900-talets början, l 60 cm, total vikt 11,4 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med blå spinell(?), stämplad Johan Petterssons Eftr Stockholm 1940, innerdiameter 17 mm, vikt 1,6 gram
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,66 carat enligt gravyr, VVS2 , Top Wesselton, stämplad Garantidiamanter AAB Österskär 1977, innerdiameter 17 mm, vikt 2,9 gram,
Final bid8,500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Armbandsur med länk, 18 karat rödguld, Tissot, länk med svenska stämplar, total vikt 19,4 gram
Final bid5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Armring, 18 karat rödguld, stel med växtdekor, stämplad Gustaf Dahlgren Malmö 1942, innerdiameter 5,5 x 6 cm, vikt 16,4 gr
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, otydliga svenska stämplar, l 80 cm, vikt 16,3 gram
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid17,000 SEK
Est16,000 - 17,000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,58 carat enligt gravyr, stämplad C G Hallberg Stockholm 1958, innerdiameter 17 mm (bucklig skena), vikt 2,6 gr
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar, l 46 cm, vikt 14,3 gram
Final bid5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hänge, 18 karat rödguld och malakit, antagligen Peru, dekor av lamadjur mm, h 3 cm, vikt 9,3 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med vit safir, stämplad B&H Köping 1968, total vikt 12 gram
Final bid4,400 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Okänd designer, brosch, 18 karat rödguld med 3 briljantslipade diamanter, graverad Handarbete, dia 3 cm, vikt 8,6 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Ring, 23 karat rödguld, graverad akantusdekor, otydliga svenska stämplar 1921, vikt 5,6 gram,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, Tiffany & Co New York, urverk, boett och innerboett (även den i guld) numrerade 122989, dia 3,5 cm, vikt 45,8 gram, initialer EL
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Fotogömma, 14 karat rödguld med svart emalj och diamant, dia 2,5 cm, total vikt 6,8 gram, ägargravyr
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Omega De Ville, 30 x 22 cm,
Final bid6,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Herrarmbandsur, 9 (!) karat rödguld med svart läderarmband, Tissot Quartz, dia 33 mm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dosa, 900/1000 silver, Spanien, 1900-talets mitt, ledad, i form av fisk, ögon av grönt glas, spanska stämplar samt stämplad av Hugo Grün, Köpenhamn, l 22 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, stämplad Ceson Göteborg, innerdiamater 21 mm, vikt 6,1 gram
Final bid2,200 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Ringar, 5 st, 18 karat rödguld, total vikt 13 gram, någon defekt
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Medalj, finsilver (999/1000), Federation of Nature and National Parks of Europe, dia 9 cm, vikt 190 gram
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Collier, doserande sötvattenspärlor med lås i 18 karat rödguld, sekelskiftet 1900, utländska stämplar, l 49 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Medaljer, 3 st, silver, total vikt 247 gram
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
Final bid1,900 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-talets 2 hälft, h kaffekanna h 22 cm, total vikt 735 gram
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, skål, silver, otydliga svenska stämplar, dia 22 cm, vikt 337 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad GAB Stockholm, h 21 cm, vikt 320 gram, ägargravyr runt fot
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, slät modell med gravyr av Västerås stadsvapen, stämplad Bo Georg Persson Västerås 1953, h 11,5 cm, vikt 210 gram, ägargravyr under foten
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, silver, nyrokokostil, stämplade CG Hallberg Stockholm, h 22 cm, total vikt 710 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK