Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Ring, Ragnar, olja, "Vårstilleben"
Est300 - 400 SEK
Stanley, Jan, olja, komposition
Est300 - 400 SEK
Svenson, Arne, olja, stilleben,
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Amelin, Albin, färglito, blomsterstilleben
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, blandteknik på plexiglas, "Marilyn"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ytterkrukor. 1 par, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, diameter 11 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, thekanna  med lock, porslin, Koka Blå,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Olson, Axel, utställningsaffisch, litograferad, Halmstadutställningen 1929, handsignerad av konstnären 1981, 100 x 62 cm, Halmstadgruppen debuterade på utställningen 1929
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti teak mm, 1950-60-tal, längd bricka 35 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
Final bid2,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Hosoe, Isao & Pozzoli, Alessio för Luxo, skrivbordslampa, blå plast, "Heron",
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, köksstilleben,
Est400 - 500 SEK
Thorvaldsen, Bertel, efter honom, vägglampetter till 2 ljus, 1 par,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Smycken, 3 st; brosch silver, så kallad skönvirke, H Fischer Köpenhamn (1893-1937), broch okänd samt kors, svart harts med förgyllt montage, invändigt med miniatyrfotografi av Korsfästelsen (defekt)
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lundgren, Gillis för IKEA, bänk, palisander på stålben, ”Alpacka” design 1971,
fast hurts med låda, l 80 cm
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, fartyget Vanadis som var Sveriges första och enda ångfregatt. Hon sjösattes 1862, utrangerades 1893 och höggs upp 1945. 31 x 48 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Boulineau, Abel, olja, vattenfall vid ruin,
Est400 - 500 SEK
Boulineau, Abel, olja, stenlagd källa,
Est200 - 300 SEK
Boulineau, Abel, olja, fransk lantgård,
Est400 - 500 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Emiel, Albert, olja, sanddyner,
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtöljer, 1 par, alm, brokig klädsel
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Krüger, Einar, olja, motiv från Härjedalen, signerad, 61 x 100 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Käpp med silverkrycka, 1900-talets 1 hälft, doppsko i järn, l 87 cm, gravyr
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Bluetoothspelare, Audio Pro, Addon C10, fungerar vid test, bredd 32 cm
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, stilleben,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK