Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
Est3,200 - 3,400 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas,
Est1,500 - 1,600 SEK
Persson, Ove, olja, hamnbild, signerad, 24 x 33 cm
Est600 - 700 SEK
Persson, Ove, olja, lantgård, signerad, 22 x 27 cm
Est600 - 700 SEK
Persson, Ove, olja, torghandel, signerad, 24 x 33 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Point, George, färglitografi, Portkosme 14, signerad och numrerad 19/40, pappersstorlek 58 x 58 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Himlafärd",
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Stulet landskap",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Naivisten",
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito,  "Nattvarden",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
Est900 - 1,000 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi,  "Rosor i skyn", signerad och numrerad 165/260, synlig pappersstorlek 29 x 57 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
3 delar silver; bricka, gräddkanna och sockerskål, nyrokokostil, stämplade Gösta Wessfeldt Malmö, bricka l 21 cm, total vikt 335 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fiskspade, silver, nyrenässans, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, svensk importstämpel före 1912, l 23 cm, vikt 120 gram, initial G
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, stämplade Markströms Uppsala, total vikt 200 gram, 1 med gravyr
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Sockerskrin med lock, silver, Italien, 1900-talets mitt, rik dekor av rosor, svensk importstämpel, l 15 cm, vikt 335 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Georg Jensen, saltkar, sterlingsilver och blå emalj, dessin no 4, l 55 mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Salt/pepparkar, 1 par, kristall med silvermontage, i form av svanar, oidentifierad stämpel AB, svensk importstämpel, l 7 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Giannelli, Arnaldo, skulpturer 1 par, nysilver (?) på sockel i konstmassa, stående asiatiskt par, signerade, h 14 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Skulpturer/julkrubba, 4 delar, silver, jesusbarnet i krubban samt 3 änglar, svenska importstämplar, änglar h cirka 7 cm, total vikt 150 gram
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
3 delar silver; bricka samt sockerskål och gräddkanna, stämplar Gösta Wessfeldt respektive importstämplar, l 19 cm, total vikt 300 gram
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Smörgås/barnbestick, 3 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 13-16 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
Est300 - 400 SEK
Final bid800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Taklampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början, h 80 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Starkvinskanna, glas med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, h 18 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Takkrona till 5 ljus, förgylld metall med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK