Loading...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Closed
Franck, Kaj för Arabia-Wärtsilä, , skål, emaljerad metall, FINEL, 1960-tal,
627
Franck, Kaj för Arabia-Wärtsilä, , skål, emaljerad metall, FINEL, 1960-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
628
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm
629
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt,
630
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Skåp med jalusiöverdel, 1900-talets 1 hälft, underdel med skåpsdörrar, h 202 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
631
Skåp med jalusiöverdel, 1900-talets 1 hälft, underdel med skåpsdörrar, h 202 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Theskedar, 10 st, silver, Olga, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 210 gram
632
Theskedar, 10 st, silver, Olga, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 210 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jordglob med belysning, glas och krom på träsockel, JRO-Globus, 1900-talets 2 hälft, h 35 cm
633
Jordglob med belysning, glas och krom på träsockel, JRO-Globus, 1900-talets 2 hälft, h 35 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", ,
634
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", ,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Prydnadsfat, nysilver, antagligen England,
635
Prydnadsfat, nysilver, antagligen England,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,
636
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, semiantik/antik Ersari,
637
Matta, semiantik/antik Ersari,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
638
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England
639
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Svensson, Gunnel för Belysningsbolaget, skrivbordslampa, stål och glas, "Manhattan"
640
Svensson, Gunnel för Belysningsbolaget, skrivbordslampa, stål och glas, "Manhattan"
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition - "I lövens tegn", otydligt signerad och daterad 1992 30 x 24 cm
641
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition - "I lövens tegn", otydligt signerad och daterad 1992 30 x 24 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1992, 40 x 31 cm
642
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1992, 40 x 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Leon Sandbergs, Nora Stad, ostbricka med glaskupa och osthållare, l 45 cm, medföljer 2 möss, teak, Skjøde, Danmark
643
Okänd designer för Leon Sandbergs, Nora Stad, ostbricka med glaskupa och osthållare, l 45 cm, medföljer 2 möss, teak, Skjøde, Danmark
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Diplom, Gunnar Nordahls fotbollsskola, signerad i trycket, synlig pappersstorlek 43 x 29, fläckar
644
Diplom, Gunnar Nordahls fotbollsskola, signerad i trycket, synlig pappersstorlek 43 x 29, fläckar
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Salsskåp med vitrinöverdel, valnöt med intarsia, nyrenässans, 1800-talets slut, h 239 cm
645
Salsskåp med vitrinöverdel, valnöt med intarsia, nyrenässans, 1800-talets slut, h 239 cm
Final bid2,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Armstolar, 4 st, grålackerat trä,
646
Armstolar, 4 st, grålackerat trä,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, PH4,
647
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, PH4,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
648
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
649
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....",
650
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....",
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Konferensstolar, 10 + 1, bonad ek med röd konstläderklädsel, ordförandestolen med krönt dekor av Hallands Vapen,
651
Konferensstolar, 10 + 1, bonad ek med röd konstläderklädsel, ordförandestolen med krönt dekor av Hallands Vapen,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Gnistskydd, bemålad metall, 1900-talets början, h 112, b 60 cm
652
Gnistskydd, bemålad metall, 1900-talets början, h 112, b 60 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hurtsskrivbord med jalusiöverdel, ek, 1900-talets 1 hälft, b 130 cm
653
Hurtsskrivbord med jalusiöverdel, ek, 1900-talets 1 hälft, b 130 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Damasker, 2 par
654
Damasker, 2 par
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, röd tygklädsel, proveniens: Länslasarettet Halmstad
655
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, röd tygklädsel, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Länsstol, skuret och svarvat trä, barockstil, 1900-talets början, senare klädsel
656
Länsstol, skuret och svarvat trä, barockstil, 1900-talets början, senare klädsel
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Risom, Jens, hans art, soff/blomsterbord, palisander, 1950-tal,
657
Risom, Jens, hans art, soff/blomsterbord, palisander, 1950-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, skrivbordslampa, koppar och svartlackerad metall, justerbar
658
Okänd designer, skrivbordslampa, koppar och svartlackerad metall, justerbar
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Closed
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing
659
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing
Final bid600 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, 12920-30-tal,
660
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, 12920-30-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
661
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm,
662
5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing
663
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vinglas, 18 st, "Berlinois" (Christian VIII), Kastrup eller Fyens glasverk, tillverkade 1886-1934, h ca 15 cm
664
Vinglas, 18 st, "Berlinois" (Christian VIII), Kastrup eller Fyens glasverk, tillverkade 1886-1934, h ca 15 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm
665
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Atelje Lyktan, golvlampor, 2 st,  trä med fot i grålackerad metall, justerbar höjd, modell 2020
666
Okänd designer för Atelje Lyktan, golvlampor, 2 st, trä med fot i grålackerad metall, justerbar höjd, modell 2020
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, skålfat, dubbelt, delvis lackerad aluminium
667
Okänd designer, skålfat, dubbelt, delvis lackerad aluminium
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Atelje Lyktan, bordslampor, 3 st,  trä med fot i grålackerad metall, modell 2024
668
Okänd designer för Atelje Lyktan, bordslampor, 3 st, trä med fot i grålackerad metall, modell 2024
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, stilleben
669
Okänd konstnär, olja, stilleben
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Politisk jordglob, Fleming verlag, Hamburg, glas, metall och fotplatta i trä,
670
Politisk jordglob, Fleming verlag, Hamburg, glas, metall och fotplatta i trä,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Garcin, Auguste Louis, Braun, Adolphe med flera, topografiska fotografier, 23 st,
671
Garcin, Auguste Louis, Braun, Adolphe med flera, topografiska fotografier, 23 st,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
672
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
673
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
674
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.