Loading...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Closed
Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
290
Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
291
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
292
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille",
293
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
294
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
295
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
296
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Rullstol, bonat trä samt metall, 1900-talets 1 hälft,
297
Rullstol, bonat trä samt metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
298
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
299
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Klinikvagn, metall,  1900-talets 1 hälft,
300
Klinikvagn, metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900,
301
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva
302
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Spegel, förgyllt trä och stuck, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft,
303
Spegel, förgyllt trä och stuck, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak och ek, uppfällbar skiva under vilken toiletteinredning med spegel,
304
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak och ek, uppfällbar skiva under vilken toiletteinredning med spegel,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ytterfoder, mässing, Indo-persiskt arbete, sekelskiftet 1900,
305
Ytterfoder, mässing, Indo-persiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
306
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
307
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
308
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
Final bid1,500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
309
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
310
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
311
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe",
312
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe",
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe",
313
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe",
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad turmalin och 6 diamanter, vikt 3,7 gram,
314
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad turmalin och 6 diamanter, vikt 3,7 gram,
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad turmalin om 0,5 carat, vikt 1,9 gram,
315
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad turmalin om 0,5 carat, vikt 1,9 gram,
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med droppslipad turmalin och 3 facettslipade diamanter, total vikt 5,2 gram,
316
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med droppslipad turmalin och 3 facettslipade diamanter, total vikt 5,2 gram,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hänge, 9 karat vitguld med cabochonslipad opal och facettslipad smaragd, vikt 1,4 gram,
317
Hänge, 9 karat vitguld med cabochonslipad opal och facettslipad smaragd, vikt 1,4 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner,
318
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade turmaliner, total vikt 1,4 gram,
319
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade turmaliner, total vikt 1,4 gram,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft,
320
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott,
321
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
322
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
323
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
324
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
325
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakel, dekor av djur,
326
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakel, dekor av djur,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Morrison, Jasper för FLOS, bordslampa, vit glaskupa på plastsockel, "Glo-Ball Basic 1"
327
Morrison, Jasper för FLOS, bordslampa, vit glaskupa på plastsockel, "Glo-Ball Basic 1"
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor,
328
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000
329
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft,
330
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, krom med brun, djuphäftad läderklädsel, "Karin",
331
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, krom med brun, djuphäftad läderklädsel, "Karin",
Final bid8,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
332
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
Final bid15,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
333
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
Final bid10,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Closed
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
334
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Biilman Petersen, Gunnar  för Le Klint/Kastrup Holmegaard, bordslampa, koboltfärgat glas med mässingsmontage, "Le Klint 302",
335
Biilman Petersen, Gunnar för Le Klint/Kastrup Holmegaard, bordslampa, koboltfärgat glas med mässingsmontage, "Le Klint 302",
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
336
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
337
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.