Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Jensen, Jacob för B&O, radio, Beolit 800,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal,
Est1,100 - 1,200 SEK
Thorvaldsen, Bertel, efter honom, vägglampetter till 2 ljus, 1 par,
Est600 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
Est600 - 700 SEK
Form, koppar, 17-1800-tal, invändigt förtent,
Est400 - 500 SEK
Dekorelement, förgylld brons med ögon av glas, Ryssland,1800-talets slut, vilande björn,
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, brickbord med lös bricka, trä och laminat,
Final bid4,200 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Okänd designer, 1920-tal, väggspegel samt 2 lampetter, tenn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Strutsägg,
Strutsägg,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti inuithantverk, Grönland och Kanada
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Dag Vag, ELO, Kraftwerk mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, bl.a T Rex, Slade, Nazareth mm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Bords/affärsdisktändare, bemålad metall, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
Est600 - 700 SEK
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
Est1,600 - 1,700 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Spel, lackerad plåt, Chad Valley Skee Ball, England, 1900-talets mitt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Transportlåda, plywood och metall
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti LP/singlar, Beatles
Parti LP/singlar, Beatles
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti LP/singlar, Elvis Presley
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, Schweiz, 1970-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Rullstol, bonat trä samt metall, 1900-talets 1 hälft,
Est1,100 - 1,200 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Ytterfoder, mässing, Indo-persiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK