Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Salongsbord, delvis skuren pyramidmahogny, senempire, 1800-talets 2 hälft, 112 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Undersökningsstol, delvis grönlackerad metall med konstlädersits, 1900-talets mitt, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Undersökningsstol, delvis grålackerad metall och trä med gummisits, 1900-talets mitt, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fotpallar, 1 par, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
Final bid2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fåtöljer, 1 par, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, design 1944, klädsel med omfattande fläckar
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Vtrinskåp, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, h 153 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1989, kåpa sakna
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1990
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Väggskåp, bonad ek, 17-1800-tal,
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, soffbord, mässing med travertinskiva,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Stol, rikt skuret trä, barockstil, sekelskiftet 1900,
Est200 - 300 SEK
Fåtölj, svarvad valnöt med (senare) helstoppad klädsel,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Kista, skuren kamfer,
Kista, skuren kamfer,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för FACIT, Åtvidaberg, 1950-tal, skrivbord
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Asko, nattygsbord, 2 st, vit- respektive grålackerat trä, 1900-talets mitt, låda i sarg, stämpelsignerade, b 50 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Snurrpall, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd, , proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Snurrpall, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd
Est600 - 700 SEK
Snurrpall, björk, 1900-talets mitt, justerbar höjd
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, satsbord, 3 st, aluminium med glasskivor, 50 x 50 cm
775
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK