Loading...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Closed
Falkesgaard, Lina för Georg Jensen, armlänk, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct TW,
2
Falkesgaard, Lina för Georg Jensen, armlänk, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct TW,
Final bid14,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat röd-och vitguld med 28 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct, vikt 8,4 gram,
4
Ring, 18 karat röd-och vitguld med 28 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct, vikt 8,4 gram,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Thekanna, silver, rokokostil, Danmark, 1900-talets 1 hälft, vikt 670 gram,
8
Thekanna, silver, rokokostil, Danmark, 1900-talets 1 hälft, vikt 670 gram,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Frimurareklocksmycke/châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 6,2 gram
10
Frimurareklocksmycke/châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 6,2 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hängsmycke med kedja, platina och rödguld med 4 gammalslipade diamanter och rosenstenar samt barock pärla, total vikt 3,5 gram,
16
Hängsmycke med kedja, platina och rödguld med 4 gammalslipade diamanter och rosenstenar samt barock pärla, total vikt 3,5 gram,
Final bid3,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
18
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram,
23
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram,
27
Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ljusstake med lös kandelaberarm, silver, rokokostil, 1900-talets mitt,
33
Ljusstake med lös kandelaberarm, silver, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
37
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Theskedar, 6 + 1, silver, total vikt 135 gram,
56
Theskedar, 6 + 1, silver, total vikt 135 gram,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Theskedar, 12 st, silver, total vikt 115 gram,
60
Theskedar, 12 st, silver, total vikt 115 gram,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Kaffekanna, sterlingsilver med läder(!)klätt handtag, England, sannolikt George II, 1700-talets 2 hälft, total vikt 650 gram,
71
Kaffekanna, sterlingsilver med läder(!)klätt handtag, England, sannolikt George II, 1700-talets 2 hälft, total vikt 650 gram,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Malinowski, Arno för Georg Jensen, nålmärke, 14 karat rödguld och emalj, Christian X:s 70-årsmärke, vikt 3,1 gram,
79
Malinowski, Arno för Georg Jensen, nålmärke, 14 karat rödguld och emalj, Christian X:s 70-årsmärke, vikt 3,1 gram,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Mikkelsen, Andreas för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver med mittskiva i 18 karat rödguld,
80
Mikkelsen, Andreas för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver med mittskiva i 18 karat rödguld,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen,
81
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fickur, så kallad Half Hunter, förgylld metall, Manoah Rhodes & Sons Bradford, 1900-talets början,
96
Fickur, så kallad Half Hunter, förgylld metall, Manoah Rhodes & Sons Bradford, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, armring, sterlingsilver med bärnsten,
97
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, armring, sterlingsilver med bärnsten,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Collier, odlade pärlor, lås i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter,
98
Collier, odlade pärlor, lås i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, England, 1900-talets 2 hälft,
108
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, England, 1900-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram,
111
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
119
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
Final bidNo bids
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 14 åttkantslipade diamanter samt navettslipad rubin, total vikt 4 gram,
120
Ring, 18 karat vitguld med 14 åttkantslipade diamanter samt navettslipad rubin, total vikt 4 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Gräddkanna, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, vikt 280 gram,
126
Gräddkanna, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, vikt 280 gram,
Final bid1,500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Fickur för Osmansk marknad, silver, sekelskiftet 1800, George Prior London (verksam 1765-1812),
135
Fickur för Osmansk marknad, silver, sekelskiftet 1800, George Prior London (verksam 1765-1812),
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fickur i skyddsboett, så kallat oxöga, sterlingsilver, England, 1700-tal,
136
Fickur i skyddsboett, så kallat oxöga, sterlingsilver, England, 1700-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 15,6 gram
159
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 15,6 gram
Final bid4,800 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Closed
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 86 gram,
160
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 86 gram,
Final bid6,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Damarmbandsur, Polhem, 14 karat rödguld med länk i 765/1000 rödguld, total vikt 16,1 gram,
161
Damarmbandsur, Polhem, 14 karat rödguld med länk i 765/1000 rödguld, total vikt 16,1 gram,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ring, 20 karat rödguld, vikt 4 gram,
162
Ring, 20 karat rödguld, vikt 4 gram,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Slipsnål med skyddskedja, 18 karat rödguld med safir, vikt 3,1 gram,
163
Slipsnål med skyddskedja, 18 karat rödguld med safir, vikt 3,1 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2 gram,
164
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2 gram,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram
165
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med röd sten, total vikt 1,9 gram,
166
Ring, 18 karat rödguld med röd sten, total vikt 1,9 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti smycken, bijouterier, armbandsur mm,
167
Parti smycken, bijouterier, armbandsur mm,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor,
171
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Halskedja, 18 karat vitguld, vikt 9,2 gram
176
Halskedja, 18 karat vitguld, vikt 9,2 gram
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Parti smycken och bijouterier,
177
Parti smycken och bijouterier,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 21 gram,
178
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 21 gram,
Final bid7,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Closed
Parti smycken och skrotguld, 18 karat rödguld, total vikt 9,3 gram,
180
Parti smycken och skrotguld, 18 karat rödguld, total vikt 9,3 gram,
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Ring, 14 karat rödguld, vikt 5,3 gram,
181
Ring, 14 karat rödguld, vikt 5,3 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödgul, total vikt 5,1 gram,
182
Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödgul, total vikt 5,1 gram,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, vikt 5,7 gram,
183
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, vikt 5,7 gram,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Slipsnål, 18 karat rödguld med diamant, vikt 0,8 gram,
184
Slipsnål, 18 karat rödguld med diamant, vikt 0,8 gram,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld, empire,
185
Ring, 18 karat rödguld, empire,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Parti silvermynt, total vikt cirka 300 gram,
190
Parti silvermynt, total vikt cirka 300 gram,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd tysk designer, cigarettetui, silver (och guld?), vikt 120 gram,
199
Okänd tysk designer, cigarettetui, silver (och guld?), vikt 120 gram,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Frukt/dessertknivar, 6 st, silver med silverblad, gammalfransk modell,  stämplad dekor av adliga ättens Carleson (nr 1877) vapen,
201
Frukt/dessertknivar, 6 st, silver med silverblad, gammalfransk modell, stämplad dekor av adliga ättens Carleson (nr 1877) vapen,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.