Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård,
Est600 - 700 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est600 - 700 SEK
Rosenkilde, Rut, olja, "Veteranbil",
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Eriksson, Mikael, färgserigrafi, "New York Stock Exchange",
Est400 - 500 SEK
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
Est600 - 700 SEK
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Zwick, Lis, färgserigrafier, 4 st, kompositioner,
Est900 - 1,000 SEK
Agnell, Olle, olja, "Vårbukett",
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg,
Est600 - 700 SEK
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Veslén, Börje, pastell, personer och drake i landskap, möjligen motiv från Lord of the Rings,
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
Est600 - 700 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, hus i landskap,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar, 50 x 80 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor,
Est600 - 700 SEK
Cruse, Gunnar, olja, "Indienresan 1959" (Tage Erlander och Jawaharlal Nehru på elefantryggen),
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Green, Kulo, olja, sittande akt, signerad, 61 x 40 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
Est5,500 - 6,000 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
Est600 - 700 SEK
Jonson, Bo, olja, "Spegeln",
Jonson, Bo, olja, "Spegeln",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Qvarsebo, Michael, färglito, Mozart
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Löfberg Thore. färglitografi, "Bomull och kol I",
Est400 - 500 SEK
Grafström, Gustav, olja, "Höststorm vid Hovs hallar"
Est400 - 500 SEK
Nyström, Sven, olja, "Bonnieux"
Est300 - 400 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Vårstilleben"
Est400 - 500 SEK
Wikström, Örjan, olja, komposition,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition
Est300 - 400 SEK
Svipdag, Elin, olja, "Strandbild ur naturens ansikte"
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akryl, komposition,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Pettersson, Gunnar, färglitografi, silltrutar
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 70",
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1992, 40 x 31 cm
Est400 - 500 SEK
Diplom, Gunnar Nordahls fotbollsskola, signerad i trycket, synlig pappersstorlek 43 x 29, fläckar
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
Est400 - 500 SEK
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
Est400 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben
Est400 - 500 SEK
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition
Est300 - 400 SEK