Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00
Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00
Lowest lot number
- BelysningClear filters
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Atelje Lyktan, golvlampor, 2 st, trä med fot i grålackerad metall, justerbar höjd, modell 2020
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Atelje Lyktan, bordslampor, 3 st, trä med fot i grålackerad metall, modell 2024
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd dansk (?) designer, golvlampa, palisander och mässing,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, stengods med mässingsmontage, dekor i brun harpälsglasyr, signerad, total h 35 cm, sladd saknas
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak med 2 vita glaskupor, justerbar
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Belid, taklampa, röd-, grön-, gul- och vitlackerad metall, modellnummer T101, dia 48 cm, med sladdhiss
Est300 - 400 SEK
Gantzel-Boysen, Bent för IKEA, taklampa, lackerad metall, "Duett", 1970-tal, etikettmärkt, h 22 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, taklampa, krom med glaskupa, denna med geometrisk dekor, art-déco/funkis, omkring 1930, h 53 cm, slitage
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
799
Okänd designer för Belid, taklampa,aluminium, dia 43 cm, med sladdhiss
Est200 - 300 SEK