Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.
Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- MöblerClear filters
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag,
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Gebrüder Thonet, efter dem, gungstol, svartmålat trä
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna (SMF), matbord med 2 inre iläggsskivor samt 4 stolar, flammig och svärtad björk med intarsia, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skrivbord, mahogny och bonat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, grön, skinnklädd skiva, front med 5 lådor,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Huldt, Johan för IKEA; armstolar, 1 par, böjträ och metall med canvasklädsel, och lösa läderklädda dynor, "Bjärred",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
Est900 - 1,000 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med grön klädsel,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, pallar, 1 par, björk på svartlackerade ben
Est300 - 400 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets mitt,
Est4,200 - 4,400 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, gustaviansk, 1700-talets slut,
Est4,200 - 4,400 SEK
Fåtöljer, ett par, försilvrat trä, Louis XVI-stil, 1900-tal,
Est1,100 - 1,200 SEK
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Est600 - 700 SEK
Armstolar, 4 st, grålackerat trä,
Est600 - 700 SEK
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
Est600 - 700 SEK
Risom, Jens, hans art, soff/blomsterbord, palisander, 1950-tal,
Est500 - 600 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Est200 - 300 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Est400 - 500 SEK
Spegel med konsol, valnöt, oscariansk,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
Est400 - 500 SEK
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Est400 - 500 SEK
Stol, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Est300 - 400 SEK
Salsstolar, 6 st, skuren ek med vävd verdureklädsel,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Byrå, palisander med gråspräcklig marmorskiva, Louis XV-stil, 1900-talets mitt,
Est200 - 300 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stolar, 2 par, svarvat trä, Finland, 1700-tal,
Est900 - 1,000 SEK
Stolar, 2 + 2 + 1, bonat trä, Finland, 1800-tal,
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Ritbord, bonat trä med metallmontage, 1900-talets 2 hälft,
Final bid2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Fåtölj, bonad björk med grön plyschklädsel,
Est300 - 400 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel,
Final bid1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
Est700 - 800 SEK