EN
Loading...
Augustiauktion
Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
530
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
531
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
532
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
Final bidNo bids
Est3,600 - 3,800 SEK
533
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
534
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
535
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
536
Parti silver, total vikt 1110 gram,
Final bid3,800 SEK
Est3,400 - 3,600 SEK
537
Besticksuppsättning, nysilver, Olga,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
538
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 fanérade iläggsskivor, ek, Herrgården,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
539
Malmsten, Carl för Bodafors, matssalsstolar 8 st samt armstolar 1 par, ek, "Ulfåsa",
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
540
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, ek, "Herrgården",
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
541
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
542
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
543
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
544
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
545
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
546
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
547
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
548
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
549
Brevpress, vit marmor, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
550
Sockerskål, silver och glas, i form av svan,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
551
Vitrinskåp, valnöt med bronsbeslag, Holland, 1700-talets 2 hälft, underdel med 4 lådor, överdel med dubbla vitrindörrar,
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
552
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Final bid3,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
553
Matservisdelar, 17 st, porslin, Rosenthal Maria, design 1916,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
554
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
555
Matta, semiantik Afshar (?)
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
556
Matta, old Hamadan,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
557
Matta, old/semiantik Kaukasus,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
558
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
559
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
560
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
561
Atterberg, Ingrid för Upsala Ekeby, vas, delvis glaserat lergods, "Negro",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
562
Okänd designer för Gustafsberg, ytterfoder, 2 st samt fat, majolika,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
563
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
564
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
565
Ask, nysilver, i form av sill, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
566
Höglund, Erik för Boda, vas samt skål, blå glasmassa,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
567
Palmquist, Sven för Orrefors, vas, blå glasmassa,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
568
Okänd designer, grytunderlägg, teak
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
569
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
570
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
571
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
572
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk,
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
573
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
574
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
575
Wennerstrand, Sixten för Johansfors, tillskriven, vaser, 5 st, glas,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
576
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
577
Höglund, Erik för Boda, 3 delar konstglas; kanna samt 2 vaser,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.