Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster',
386
Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster',
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kaffekanna samt gräddkanna, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt 785 gram,
387
Kaffekanna samt gräddkanna, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt 785 gram,
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft,
388
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft,
Final bid380 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap,
389
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, 'Eskimö, stående',
390
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, 'Eskimö, stående',
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
391
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Procession",
392
Olson, Erik, färglito, "Procession",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
393
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
394
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap",
395
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Fat, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm i kejserligt gult och blått,
396
Fat, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm i kejserligt gult och blått,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Antonyi, Imre, olja, komposition,
397
Antonyi, Imre, olja, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Krusell, Harris, olja, nattbild,
398
Krusell, Harris, olja, nattbild,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal,
399
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal,
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skål, porslin, Meissen, 1900-tal, genombruten,
400
Skål, porslin, Meissen, 1900-tal, genombruten,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk,
401
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Barovier & Toso, ljuslyktor, 2 st, glas, grönt respektive bärnstensfärgat underfång,
402
Okänd designer, möjligen för Barovier & Toso, ljuslyktor, 2 st, glas, grönt respektive bärnstensfärgat underfång,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ström, Per-Olof för Alsterfors, vaser, 2 st, vit glasmassa, dekor i orange respektive blått överfång,
403
Ström, Per-Olof för Alsterfors, vaser, 2 st, vit glasmassa, dekor i orange respektive blått överfång,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lundgren, Bertil för Rörstrand, väggplatta, stengods, dekor av fisk
404
Lundgren, Bertil för Rörstrand, väggplatta, stengods, dekor av fisk
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vaser/perukhållare, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonal, delvis genombruten form,
405
Vaser/perukhållare, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonal, delvis genombruten form,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Breuer, Marcel, efter honom, stolar, 5 st samt armstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
406
Breuer, Marcel, efter honom, stolar, 5 st samt armstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
407
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404,
408
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Sinnemark, Rolf för Älghult, vas, glas,
409
Sinnemark, Rolf för Älghult, vas, glas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
410
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
411
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, vas, blå glasmassa,
412
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, vas, blå glasmassa,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver,
413
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fagerström, Hans, olja, "Ljusupplöst block"
414
Fagerström, Hans, olja, "Ljusupplöst block"
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fagerström, Hans, olja, "Grindhål mot havet"
415
Fagerström, Hans, olja, "Grindhål mot havet"
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lager, Tord, olja, "Vilande kvinna"
416
Lager, Tord, olja, "Vilande kvinna"
Final bid1,700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kvinna vid fönster,
417
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kvinna vid fönster,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
418
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
419
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, 4 st, sterlingsilver, "Off Spring",
420
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, 4 st, sterlingsilver, "Off Spring",
Final bid150 SEK
Est300 - 4,000 SEK
Closed
Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse,
421
Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tvärflöjt, Ida Maria Grassi, i etui
422
Tvärflöjt, Ida Maria Grassi, i etui
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Trumpet, Chris Kratt, metall, i etui
423
Trumpet, Chris Kratt, metall, i etui
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
424
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, bordlampa, oxblodsfärgad keramik
425
Okänd designer, bordlampa, oxblodsfärgad keramik
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap,
426
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
427
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
428
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
429
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
430
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt,
431
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
432
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition,
433
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.