Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Parti modellbilar, Volvo mm,
242
Parti modellbilar, Volvo mm,
Final bid9,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
243
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
244
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, svartlackerad metall med vit textilskärm,
245
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, svartlackerad metall med vit textilskärm,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Viikinniemi, Martti , egen verkstad, manschettknappar, 1 par, vikt 14 gram,
246
Viikinniemi, Martti , egen verkstad, manschettknappar, 1 par, vikt 14 gram,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,1 carat enligt gravyr, vikt 2,6 g,
247
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,1 carat enligt gravyr, vikt 2,6 g,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,16 carat enligt gravyr, vikt 3 g,
248
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,16 carat enligt gravyr, vikt 3 g,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Hougaard, Henning, olja, Orrar,
249
Hougaard, Henning, olja, Orrar,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Lamberg, Peter, olja, "Natt över havet",
250
Lamberg, Peter, olja, "Natt över havet",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
251
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
252
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Chagall, Marc, färglitografi, "Quai de Bercy", ur Derrière le Miroir no 66-67-68, 1954,
253
Chagall, Marc, färglitografi, "Quai de Bercy", ur Derrière le Miroir no 66-67-68, 1954,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
254
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Agnell, Olle, gouache, komposition,
255
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
256
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Erxson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
257
Erxson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jungwirth, Josef, olja, insjö,
258
Jungwirth, Josef, olja, insjö,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
259
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Toftamöbler, snurrfåtölj med fotpall, svart fårskinnsklädsel, "Visby",
260
Okänd designer för Toftamöbler, snurrfåtölj med fotpall, svart fårskinnsklädsel, "Visby",
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
261
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old Pakistan Zaff,
262
Matta, old Pakistan Zaff,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med golfklubbor
263
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med golfklubbor
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med röda vinbär
264
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med röda vinbär
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
265
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
266
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
267
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
268
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Jungwirth, Josef, olja, "Modellstudie... auri sacra fames",
269
Jungwirth, Josef, olja, "Modellstudie... auri sacra fames",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Claesson, Ejnar efter Liljefors, Bruno, olja, Räv och beckasin,
270
Claesson, Ejnar efter Liljefors, Bruno, olja, Räv och beckasin,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Spegel, Different Design, modern tillverkning, ram av drivved,
271
Spegel, Different Design, modern tillverkning, ram av drivved,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Engström, Torolf, skulptur, patinerad gips på träsockel, kvinnohuvud,
272
Engström, Torolf, skulptur, patinerad gips på träsockel, kvinnohuvud,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
273
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Serveringskanna, tenn med rottinglindat handtag, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
274
Serveringskanna, tenn med rottinglindat handtag, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
275
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
276
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, old/semiantik persisk, galleri
277
Matta, old/semiantik persisk, galleri
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bødtcher-Hansen, Henrik, teleskoplampa, Solo Maxi, 1960-tal,
278
Bødtcher-Hansen, Henrik, teleskoplampa, Solo Maxi, 1960-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
279
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Armbandsur, förgyllt stål mee svart läderarmband, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
280
Armbandsur, förgyllt stål mee svart läderarmband, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
281
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
282
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
283
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
284
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Orrefors, vas, glas,
285
Lindstrand, Vicke för Orrefors, vas, glas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Rozsa, Karol, olja, ungersk kvinna i folkdräkt,
286
Rozsa, Karol, olja, ungersk kvinna i folkdräkt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
287
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Hagstedt, René, olja, stilleben,
288
Hagstedt, René, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, ljusstake, marmorerat trä, Swedish Grace, 1920-30-tal,
289
Okänd designer, ljusstake, marmorerat trä, Swedish Grace, 1920-30-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.