Loading...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Closed
Okänd dansk designer, 1960-tal, fåtölj, teak med blå ylleklädsel,
539
Okänd dansk designer, 1960-tal, fåtölj, teak med blå ylleklädsel,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1970-tal, nattygsbord, mahogny,
540
Okänd designer, 1970-tal, nattygsbord, mahogny,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk (?) designer, golvlampa, teak och mässing,
541
Okänd dansk (?) designer, golvlampa, teak och mässing,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas,
542
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Kosta, skål, graverat glas, "Kungaskålen",
543
Okänd designer för Kosta, skål, graverat glas, "Kungaskålen",
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram,
544
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram,
Final bidNo bids
Est4,800 - 5,000 SEK
Closed
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
545
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rosenthal, Philipp, matservis, cirka 100 del, porslin, Maria Björnbär, design 1916
546
Rosenthal, Philipp, matservis, cirka 100 del, porslin, Maria Björnbär, design 1916
Final bidNo bids
Est3,600 - 3,800 SEK
Closed
Damarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Ernest Borel, "Cocktail",
547
Damarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Ernest Borel, "Cocktail",
Final bid200 SEK
Est400 - 400 SEK
Closed
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
548
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Form og Farve, hals- respektive armring, förgylld metall,
549
Okänd designer för Form og Farve, hals- respektive armring, förgylld metall,
Final bidNo bids
Est9,000 - 1,000 SEK
Closed
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
550
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Essen, Nils von, olja, Husen vid berget,
551
Essen, Nils von, olja, Husen vid berget,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
552
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
Final bid1,700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
553
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
554
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bänk, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900,
555
Bänk, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning
556
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sideboard, betsat trä, modern tillverkning,
557
Sideboard, betsat trä, modern tillverkning,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1800-talets slut,
558
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1800-talets slut,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
559
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
560
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Max Roesler, Coburg, kräfttallrikar, 12 st, flintgods,
561
Okänd designer för Max Roesler, Coburg, kräfttallrikar, 12 st, flintgods,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Salongsbord med klaffar, mahogny, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
562
Salongsbord med klaffar, mahogny, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Armstol samt stol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
563
Armstol samt stol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Byrå, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
564
Byrå, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
565
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Matbord med utdragsskivor, bok med Perstorpsplattor, dessa med dekor 'Virrvarr' design Sigvard Bernadotte 1958,
566
Matbord med utdragsskivor, bok med Perstorpsplattor, dessa med dekor 'Virrvarr' design Sigvard Bernadotte 1958,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bord, mahogny på underrede i svärtat smide,
567
Bord, mahogny på underrede i svärtat smide,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå teak,
568
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå teak,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
569
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, palisander med infattade kakelplattor,
570
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, palisander med infattade kakelplattor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
571
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk designer, möjligen för Ansager Møbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor, ek,
572
Okänd dansk designer, möjligen för Ansager Møbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor, ek,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe",
573
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old persisk,
574
Matta, old persisk,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
575
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
576
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
577
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, matbord, med 2 utdragsskivor,  teak,
578
Okänd designer, 1960-tal, matbord, med 2 utdragsskivor, teak,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jonsson, Nils för Hugo Troeds Bjärnum, stolar, 4 st, bok, "Trim",
579
Jonsson, Nils för Hugo Troeds Bjärnum, stolar, 4 st, bok, "Trim",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik, Nesto, stolar, 4 st, bonad bok med teaksits, "Oktett",
580
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik, Nesto, stolar, 4 st, bonad bok med teaksits, "Oktett",
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Akustisk gitarr, Roderich Paesold
581
Akustisk gitarr, Roderich Paesold
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Eng, Sture & Nordin, Kjell för IKEA, fåtöljer, 3 st, bok, Irevik,
582
Eng, Sture & Nordin, Kjell för IKEA, fåtöljer, 3 st, bok, Irevik,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Akustisk gitarr, Resonata
583
Akustisk gitarr, Resonata
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Akustisk gitarr, Clifton
584
Akustisk gitarr, Clifton
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
585
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Akustisk gitarr, Star Sound, i fodral
586
Akustisk gitarr, Star Sound, i fodral
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.