EN
Loading...
Sommarauktion 2022
Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00
Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00
Lowest lot number
491
Figuriner, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
492
Flaskor, 1 par, grön glasmassa,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
493
Back, fur, 1900-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
494
Jardinière, majolika, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
495
Jardinière, porslin, empirestil, Limoges, 1900-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
496
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
497
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
498
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
499
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
500
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
501
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, skål, sterlingsilver, dessin 823, vikt 265 g,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
502
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
503
Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, lackerad metalltråd,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
504
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak,
Final bid1,900 SEK
Est2,400 - 2,400 SEK
505
Andersson, Olof, olja, Halmstad slott
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
506
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
507
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
508
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
509
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
510
Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skål gjutet glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
511
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
512
Matta, antik Kazak (?), stiliserade blomstermotiv,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
513
Matta, antik Youmud,
Final bid3,200 SEK
Est600 - 700 SEK
514
Matta, antik Afshar (?),
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
515
Matta, antik persisk,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
516
Matta, antik persisk, dekor av rosor,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
517
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
518
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
519
Alberius, Olle för Rörstrand, kaffeservis, porslin, "Forma", design 1971,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
520
Bang, Jette, 1800-talets mitt, olja, berglandskap,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
521
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
522
Deganello, Carmine för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
523
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
524
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
525
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
526
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?),
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
527
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
528
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
529
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
530
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, porslin, "Kronskålen",
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
531
Parti glas, iittala,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
532
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 39 delar, Diamant,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
533
Vaser, 3 st, porslin, Royal Copenhagen,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
534
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
535
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, glas, balusterformad,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
536
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
537
Hundevad, Poul, bohylla, palisander,
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
538
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.