Loading...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Closed
Figuriner, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
491
Figuriner, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Flaskor, 1 par, grön glasmassa,
492
Flaskor, 1 par, grön glasmassa,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Back, fur, 1900-talets 2 hälft,
493
Back, fur, 1900-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jardinière, majolika, Tyskland, sekelskiftet 1900,
494
Jardinière, majolika, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jardinière, porslin, empirestil, Limoges, 1900-tal,
495
Jardinière, porslin, empirestil, Limoges, 1900-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
496
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
497
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk,
498
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
499
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,
500
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, skål, sterlingsilver, dessin 823, vikt 265 g,
501
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, skål, sterlingsilver, dessin 823, vikt 265 g,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak,
502
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, lackerad metalltråd,
503
Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, lackerad metalltråd,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak,
504
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak,
Final bid1,900 SEK
Est2,400 - 2,400 SEK
Closed
Andersson, Olof, olja, Halmstad slott
505
Andersson, Olof, olja, Halmstad slott
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa",
506
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
507
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
508
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö
509
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skål gjutet glas,
510
Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skål gjutet glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
511
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Matta, antik Kazak (?), stiliserade blomstermotiv,
512
Matta, antik Kazak (?), stiliserade blomstermotiv,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Matta, antik Youmud,
513
Matta, antik Youmud,
Final bid3,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Matta, antik Afshar (?),
514
Matta, antik Afshar (?),
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Matta, antik persisk,
515
Matta, antik persisk,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matta, antik persisk, dekor av rosor,
516
Matta, antik persisk, dekor av rosor,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel,
517
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
518
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Alberius, Olle för Rörstrand, kaffeservis, porslin, "Forma", design 1971,
519
Alberius, Olle för Rörstrand, kaffeservis, porslin, "Forma", design 1971,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bang, Jette, 1800-talets mitt, olja,  berglandskap,
520
Bang, Jette, 1800-talets mitt, olja, berglandskap,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
521
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
522
Deganello, Carmine för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
523
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
524
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak,
525
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?),
526
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?),
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
527
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda,
528
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
529
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, porslin, "Kronskålen",
530
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, porslin, "Kronskålen",
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti glas, iittala,
531
Parti glas, iittala,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 39 delar, Diamant,
532
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 39 delar, Diamant,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Vaser, 3 st, porslin, Royal Copenhagen,
533
Vaser, 3 st, porslin, Royal Copenhagen,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
534
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, glas, balusterformad,
535
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, glas, balusterformad,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans,
536
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hundevad, Poul, bohylla, palisander,
537
Hundevad, Poul, bohylla, palisander,
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander,
538
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.