Loading...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Closed
Hulk, Abraham junior, olja, kustparti,
154
Hulk, Abraham junior, olja, kustparti,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster,
155
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
156
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort,
157
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort,
Final bid2,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
158
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
159
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
160
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
161
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas,
162
Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
163
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, stilleben med blommor i vas,
164
Okänd konstnär, 1800-tal, stilleben med blommor i vas,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
165
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, Köpenhamn,
166
Okänd konstnär, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, Köpenhamn,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bloch, Carl, etsning, porträtt av konstnärens dotter Clara Emilie Rose Bloch,
167
Bloch, Carl, etsning, porträtt av konstnärens dotter Clara Emilie Rose Bloch,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
168
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
169
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
170
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
171
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
172
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
173
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sinding Christensen, Svend, olja, båtar i hamn,
174
Sinding Christensen, Svend, olja, båtar i hamn,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
175
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
176
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, kaffekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå,
177
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding Landskrona no 87 (1724-1805),
178
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding Landskrona no 87 (1724-1805),
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
179
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
180
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
181
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
182
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
183
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal,  olja, stilleben,
184
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
185
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, glasunderlägg, 10 st, isolit med silverintarsia,
186
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, glasunderlägg, 10 st, isolit med silverintarsia,
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, orange glasmassa, "Colora",
187
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, orange glasmassa, "Colora",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larsson, Lisa för Gustavsberg, golvvas, delvis glaserat stengods,
188
Larsson, Lisa för Gustavsberg, golvvas, delvis glaserat stengods,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
189
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, stilleben,
190
Okänd konstnär, olja, stilleben,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
191
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
192
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, landskap med stenbron,
193
Okänd konstnär, olja, landskap med stenbron,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
194
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter",
195
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter",
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter",
196
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter",
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
197
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
198
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Marco, Lorenzo för Picasso New Art, fat, glaserat lergods,
199
Marco, Lorenzo för Picasso New Art, fat, glaserat lergods,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
200
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv,
201
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.