Loading...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Closed
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
243
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
244
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wedel, Helene, gouache, komposition,
245
Wedel, Helene, gouache, komposition,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Böcker, militaria, 6 volymer bajonetter mm,
246
Böcker, militaria, 6 volymer bajonetter mm,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander,
247
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander,
Final bid5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Suvanto-Vaajakallio, Kerttu för Kupittaan Savi Oy, Finland, figurin, glaserat lergods, stående elefant,
248
Suvanto-Vaajakallio, Kerttu för Kupittaan Savi Oy, Finland, figurin, glaserat lergods, stående elefant,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
249
Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat,
250
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat,
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke",
251
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
252
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627,
253
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
254
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
255
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
256
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Matta, semiantik Bidjar,
257
Matta, semiantik Bidjar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Pallasch med balja och portépée, M/1899 för officer vid infanteriet,
258
Pallasch med balja och portépée, M/1899 för officer vid infanteriet,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
259
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1",
260
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
261
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor,
262
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor,
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
263
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti äldre stereoskopbilder,
264
Parti äldre stereoskopbilder,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
265
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
266
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
267
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
T-shirt, Saatchi Gallery London, "The Revolution Continues",  storlek M, oanvänd
268
T-shirt, Saatchi Gallery London, "The Revolution Continues", storlek M, oanvänd
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Filateli; 1 album, album från 1892
269
Filateli; 1 album, album från 1892
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo,
270
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jutrem, Arne Jon för Holmegaard, skålar, 2 st,
271
Jutrem, Arne Jon för Holmegaard, skålar, 2 st,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,
272
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
273
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
274
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
275
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
276
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nilsson, Nils-Erik, akvarell, vårvinterlandskap,
277
Nilsson, Nils-Erik, akvarell, vårvinterlandskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, motiv från Hyltebruk,
278
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, motiv från Hyltebruk,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
279
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil,
280
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal,
281
Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning,
282
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert",
283
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
284
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Eberhardson, Ebbe,  akvarell, Herde
285
Eberhardson, Ebbe, akvarell, Herde
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar,
286
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
287
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ytterkruka, porslin,  "Waldemarsudde",
288
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
289
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
Final bid28,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
290
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.