Söndagen den 29/5 klockan 16.
Lowest lot number
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Wedel, Helene, gouache, komposition,
Est1,100 - 1,200 SEK
Böcker, militaria, 6 volymer bajonetter mm,
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander,
Final bid5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Suvanto-Vaajakallio, Kerttu för Kupittaan Savi Oy, Finland, figurin, glaserat lergods, stående elefant,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat,
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Est700 - 800 SEK
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
Est300 - 400 SEK
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
Est700 - 800 SEK
Matta, semiantik Bidjar,
Est300 - 400 SEK
Pallasch med balja och portépée, M/1899 för officer vid infanteriet,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor,
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti äldre stereoskopbilder,
Est400 - 500 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
Est700 - 800 SEK
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
Est900 - 1,000 SEK
T-shirt, Saatchi Gallery London, "The Revolution Continues", storlek M, oanvänd
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Filateli; 1 album, album från 1892
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Jutrem, Arne Jon för Holmegaard, skålar, 2 st,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
Est300 - 400 SEK
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Nilsson, Nils-Erik, akvarell, vårvinterlandskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, motiv från Hyltebruk,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
Est400 - 500 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert",
Est200 - 300 SEK
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Eberhardson, Ebbe, akvarell, Herde
Est200 - 300 SEK
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid28,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Est700 - 800 SEK