Söndagen den 29/5 klockan 16.

Est3,200 - 3,400 SEK
Kandelaber för 6 ljus, mässing, 1800-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
Est4,200 - 4,400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä, Skultuna no 92,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Lockstop, tenn, så kallat Humpen, Tyskland, 1700-talets slut, graverad dekor av vildsvinsjakt samt av oidentifierat adelsvapen,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form,
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Hein, Piet, kandelaber till 7 ljus, svärtad smide och mässing, "Ursus Major" (Karlavagnen),
Final bid6,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Syskrin, björk, alrot och körsbär, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
Est900 - 1,000 SEK
Kaminur, gul marmor och mässing, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, justerbar höjd
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Relief, förgylld mässingsplåt, renässansstil, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Est600 - 700 SEK
Nattljusstake, smide och mässing, barock, 1600-tal,
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal,
Est900 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Trädgårdsurnor, 1 par, gjutjärn, 18-1900-tal, Mediciform,
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
Est700 - 800 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium, 'Juicy Salif',
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Fornasetti, Piero, egen verkstad, coasters, 8 st, porslin, "Mitologia",
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Plisseringsmaskin, gjutjärn och mässing, "The Original Knox",
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
Est500 - 600 SEK
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette),
Final bid1,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Flasköppnare, metall, "Ducky", Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
Est500 - 600 SEK
Final bid1,900 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK