Loading...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Closed
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
6
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
33
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band,
35
Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair",
40
Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair",
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
50
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1960-tal, tidningsställ, palisander med (senare) grön sidenklädsel,
65
Okänd dansk designer, 1960-tal, tidningsställ, palisander med (senare) grön sidenklädsel,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
71
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Andersen, Johannes för CFC Silkeborg, satsbord, 3 st, teak, 1950-tal,
72
Andersen, Johannes för CFC Silkeborg, satsbord, 3 st, teak, 1950-tal,
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
73
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
91
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
92
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968,
101
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
110
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Rosén, David för Nordiska Kompaniet (NK), skåp, mahogny med mässingshandtag, ur Futuraserien,
120
Rosén, David för Nordiska Kompaniet (NK), skåp, mahogny med mässingshandtag, ur Futuraserien,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Altanmöbel, bambu och rotting, soffa, 2 fåtöljer samt bord med glasskiva
146
Altanmöbel, bambu och rotting, soffa, 2 fåtöljer samt bord med glasskiva
Final bid1,500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
170
Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
171
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
172
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
174
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander,
247
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander,
Final bid5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke",
251
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
256
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
259
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1",
260
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
261
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
267
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva,
304
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
305
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
310
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett",
328
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett",
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
363
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
364
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Final bidNo bids
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Acking, Carl Axel för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, skrivbord med klaffar,  teak och ek,
407
Acking, Carl Axel för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, skrivbord med klaffar, teak och ek,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
450
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
452
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
453
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, 1950-60-tal, soffa samt fåtölj,
510
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, 1950-60-tal, soffa samt fåtölj,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
513
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
515
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
520
Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
524
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
526
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Citterio, Antonio för B&B Italia, fåtölj, vit läderklädsel,
552
Citterio, Antonio för B&B Italia, fåtölj, vit läderklädsel,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för NK, soffbord, mahogny med utdragbara skivor, engelsk stil, 1900-talets mitt, profilerad sarg,
563
Okänd designer för NK, soffbord, mahogny med utdragbara skivor, engelsk stil, 1900-talets mitt, profilerad sarg,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, möjligen Kai Kristiansen, armstol, bonad bok med svart skaiklädsel,
567
Okänd dansk designer, möjligen Kai Kristiansen, armstol, bonad bok med svart skaiklädsel,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Byrå, pyramidmahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva,
572
Byrå, pyramidmahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva,
573
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
574
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.