EN
Loading...
18
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
131
Skulptur, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, stående kvinna med lotus,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
132
Okänd kinesisk konstnär, akvarell med täckvitt, mandarinänder,
Final bid1,200 SEK
Est200 - 300 SEK
191
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
192
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
193
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
194
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
195
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
290
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
309
Vas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, Kangxi-stil,
Final bid3,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
365
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
367
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
431
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
446
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
576
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
626
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
638
Knivbalja, skinn med broderad dekor, inuitarbete,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
665
Parti spjut lösa spetsar samt kastkniv/knife currency, denna Azande Kongo
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
682
Assietter, 1 par, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
700
Parti porslin, så kallat äggskalsporslin,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
702
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
719
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
721
Okänd kinesisk konstnär, bildrulle, akvarell på papper, flodlandskap,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
732
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
733
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
757
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
761
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.