Söndagen den 29/5 klockan 16.

Est3,200 - 3,400 SEK
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form,
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, trä och metall, 1940-50-tal,
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för ZERO, Nybro, taklampa, akrylplast och svartlackerad aluminium,
Est400 - 500 SEK
Est4,600 - 4,800 SEK
Okänd designer för Örsjö Industri AB, golvlampa, teak och mässing, modellnummer 13, 1950-60-tal,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, golvlampa, mässing och svartlackerad metall, 1950-60-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, glas och mässing
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, bordslampa, gult respektive vitt glas och palisander, 1960-70-tal,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, möjligen Lindshammar eller Gullaskruf, bordslampa, turkost opalinglas med mässingsfäste,
Est900 - 1,000 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad fur,
Est400 - 500 SEK
Nordsted, Bent för Kastrup Glasvaerk/Nordsted & Co, bordslampa, oxblodsfärgad glasmassa med mässingsmontage,
Est1,100 - 1,200 SEK
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing,
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordslampa, skuret, förgyllt och svärtat trä
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Fotogenlampa, mässing med frostad glaskupa, 1900-talets början,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Takkrona till 5 ljus, förgylld metall med prismor,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Hallampa, metall med pris,mor,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer i Le Klints art, taklampa, plast,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, vägglampa, delvis lackerad metall,
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Takkrona, mässing, 1900-talets mitt, 8 ljusarmar,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool",
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hallampa, glas och mässing med prismor,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est200 - 300 SEK
Arbetsbelysning,  vitlackerad metall, Luxo L-1,
Est200 - 300 SEK
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt,
Est200 - 300 SEK
Taklampa, marmorerat glas och metall,
Est200 - 300 SEK