Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Closed
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973,
627
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Nyman, Olle, färglito, landskap,
628
Nyman, Olle, färglito, landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Lindell, Lage, utställningsaffisch, offset, Lunds Konsthall 1985,
629
Lindell, Lage, utställningsaffisch, offset, Lunds Konsthall 1985,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Arbetsbelysning,  vitlackerad metall, Luxo L-1,
630
Arbetsbelysning, vitlackerad metall, Luxo L-1,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt,
631
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Album, nödvaluta/kuponger, Tyskland,
632
Album, nödvaluta/kuponger, Tyskland,
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Koppel, Henning för B&G, terrin med lock, blanc-de-chine,
633
Koppel, Henning för B&G, terrin med lock, blanc-de-chine,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti smycken och bijouterier,
634
Parti smycken och bijouterier,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hänge, tand med montage  i 14 karat rödguld,
635
Hänge, tand med montage i 14 karat rödguld,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, glaserat lergods, stående ejderhane,
636
Okänd designer, skulptur, glaserat lergods, stående ejderhane,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel,
637
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, bildrulle, akvarell på papper, flodlandskap,
638
Okänd kinesisk konstnär, bildrulle, akvarell på papper, flodlandskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Biblioteksbord, skuren och bonad ek, art-and-crafts,
639
Biblioteksbord, skuren och bonad ek, art-and-crafts,
Final bid2,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
640
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Trofé, uppstoppad lunnefågel (Fratercula arctica) på sockel,
641
Trofé, uppstoppad lunnefågel (Fratercula arctica) på sockel,
Final bid1,100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dokumentmappar, 1 par, papp, 1900-talets början,
642
Dokumentmappar, 1 par, papp, 1900-talets början,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Handfat, slipad sten, modern tillverkning,
643
Handfat, slipad sten, modern tillverkning,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Brevkortsalbum, 4 st, 1900-talets första hälft,
644
Brevkortsalbum, 4 st, 1900-talets första hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stort parti koppar,
645
Stort parti koppar,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), askfat, aluminium, Ultima
646
Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), askfat, aluminium, Ultima
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti myntalbum, Danmark,
647
Parti myntalbum, Danmark,
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, bordslampa, grönmålad keramik, art-déco, 1920-tal,
648
Okänd designer, bordslampa, grönmålad keramik, art-déco, 1920-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kamp Jensen, Else för B&G, skål, stengods,
649
Kamp Jensen, Else för B&G, skål, stengods,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti knivar i baljor; 5 st Keris, Indonesien, 18-1900-tal samt 1 khukri, Indien eller Nepal,
650
Parti knivar i baljor; 5 st Keris, Indonesien, 18-1900-tal samt 1 khukri, Indien eller Nepal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
651
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
652
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
2 delar silver; thespindel med svärtat träskaft, stämplad Conrad Thulin Landskrona 1845 samt saltkar, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplat Theodor Olsens Eftr Bergen,
653
2 delar silver; thespindel med svärtat träskaft, stämplad Conrad Thulin Landskrona 1845 samt saltkar, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplat Theodor Olsens Eftr Bergen,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kragh, Ejnar R, olja, skogsstig,
654
Kragh, Ejnar R, olja, skogsstig,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Johansson, Sven, gouache, Halmstad hamn sedd från Västra Stranden,
655
Johansson, Sven, gouache, Halmstad hamn sedd från Västra Stranden,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansson, Johan, pastell, sommarlandskap,
656
Johansson, Johan, pastell, sommarlandskap,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fredholm, Bertil, blandteknik, komposition med ansikte,
657
Fredholm, Bertil, blandteknik, komposition med ansikte,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, 1800-tal, askfat, glaserat flintgods, i form av vikt exemplar av Aftonbladet 1884, medföljer
658
Okänd designer för Rörstrand, 1800-tal, askfat, glaserat flintgods, i form av vikt exemplar av Aftonbladet 1884, medföljer
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1910-20-tal, litografier, 1 par, inglasade, stående kvinnor,
659
Okänd konstnär, 1910-20-tal, litografier, 1 par, inglasade, stående kvinnor,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Rosén, David för Nordiska Kompaniet (NK), skåp, mahogny med mässingshandtag, ur Futuraserien,
660
Rosén, David för Nordiska Kompaniet (NK), skåp, mahogny med mässingshandtag, ur Futuraserien,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Rosén, David för Nordiska Kompaniet (NK), skåp, mahogny med mässingshandtag, ur Futuraserien,
661
Rosén, David för Nordiska Kompaniet (NK), skåp, mahogny med mässingshandtag, ur Futuraserien,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Rosén, David för Nordiska Kompaniet (NK), skåp, mahogny med mässingshandtag, ur Futuraserien,
662
Rosén, David för Nordiska Kompaniet (NK), skåp, mahogny med mässingshandtag, ur Futuraserien,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Caféstol, tvinnad järntråd, 1900-talets 1 hälft,
663
Caféstol, tvinnad järntråd, 1900-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, clubfåtöljer, 1 par, svart läder- och konstläderklädsel,
664
Okänd designer, clubfåtöljer, 1 par, svart läder- och konstläderklädsel,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, clubfåtöljer, 1 par, svart läder- och konstläderklädsel,
665
Okänd designer, clubfåtöljer, 1 par, svart läder- och konstläderklädsel,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
5 delar silver; 4 skedar gammalfransk modell samt 1 sked modell Uppsala,
666
5 delar silver; 4 skedar gammalfransk modell samt 1 sked modell Uppsala,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Berntsen, Maria för Georg Jensen, kandelaber till 4 ljus, rostfritt stål, "Season",
667
Berntsen, Maria för Georg Jensen, kandelaber till 4 ljus, rostfritt stål, "Season",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Altanmöbel, bambu och rotting, soffa, 2 fåtöljer samt bord med glasskiva
668
Altanmöbel, bambu och rotting, soffa, 2 fåtöljer samt bord med glasskiva
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti mynt,
669
Parti mynt,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old persisk,
670
Matta, old persisk,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, porträtt av drottning,
671
Okänd engelsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, porträtt av drottning,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
672
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Filateli: Schaubeckalbum med frimärken,
673
Filateli: Schaubeckalbum med frimärken,
Final bid2,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Soffa, helstoppad, 3-sits, Howardmodell,
674
Soffa, helstoppad, 3-sits, Howardmodell,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.