Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Closed
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
49
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy
50
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Golvur, valnöt med intarsia, England, George III, sekelskiftet 1800,
51
Golvur, valnöt med intarsia, England, George III, sekelskiftet 1800,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti silvermynt, cirka 150 st, Riga,
52
Parti silvermynt, cirka 150 st, Riga,
Final bid2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Leksak, litograferad plåt, Wilhelm Krauss, 1920-tal, karusell,
53
Leksak, litograferad plåt, Wilhelm Krauss, 1920-tal, karusell,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
54
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort,
55
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Georg Jensen "Daisy",
56
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Georg Jensen "Daisy",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy",
57
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
58
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
59
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor,
60
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
61
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
62
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina,
63
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina,
Final bid5,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Collier med hänge, turkos och förgyllt silver, Kina, 18-1900-tal,
64
Collier med hänge, turkos och förgyllt silver, Kina, 18-1900-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
65
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
66
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
67
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
68
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
69
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Aarre & Krogh, Randers, collier, sterlingsilver,
70
Okänd designer för Aarre & Krogh, Randers, collier, sterlingsilver,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Myntalbum med mynt, 2 st, hela världen,
71
Myntalbum med mynt, 2 st, hela världen,
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Silvermynt, 1/5 Specie Daler Christian VII Norge 1801,
72
Silvermynt, 1/5 Specie Daler Christian VII Norge 1801,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Myntalbum med mynt, hela världen, delvis silver.
73
Myntalbum med mynt, hela världen, delvis silver.
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti theskedar, silver, total vikt 195 gram,
74
Parti theskedar, silver, total vikt 195 gram,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
75
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer (Kai Kristiansen?), 1950-60-tal, bokstöd, 16 st, teak och lackerad metall,
76
Okänd designer (Kai Kristiansen?), 1950-60-tal, bokstöd, 16 st, teak och lackerad metall,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti äldre stereoskopbilder,
77
Parti äldre stereoskopbilder,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
78
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ikonen, Hannu för Valo Koru, Finland, 1900-talets 2 hälft, hängsmycke, patinerad brons, renlav,
79
Ikonen, Hannu för Valo Koru, Finland, 1900-talets 2 hälft, hängsmycke, patinerad brons, renlav,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
80
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Andersen, Johannes för Uldum, armstol, palisander,
81
Andersen, Johannes för Uldum, armstol, palisander,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Dragspel i låda, Frontalini, Castalfidardo,
82
Dragspel i låda, Frontalini, Castalfidardo,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
83
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft,
84
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
85
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Thelander, Pär Gunnar (PG), färgetsning, "Elementära former II",
86
Thelander, Pär Gunnar (PG), färgetsning, "Elementära former II",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wikkelsø, Illum för Niels Eilersen, tillskriven, armstol, svartlackerad ek med grön textilklädsel,
87
Wikkelsø, Illum för Niels Eilersen, tillskriven, armstol, svartlackerad ek med grön textilklädsel,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor,
88
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Medaljsamling, 24 st, 925/1000 silver, Sveriges regenter, total vikt 648 gr,
89
Medaljsamling, 24 st, 925/1000 silver, Sveriges regenter, total vikt 648 gr,
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
90
Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Thaler, Gustav II Adolf Augsburg 1632,
91
Silvermynt, 1 Thaler, Gustav II Adolf Augsburg 1632,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
92
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen,
93
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627,
94
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
95
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, antik Lezgi, Dagestan,
96
Matta, antik Lezgi, Dagestan,
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.