Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Closed
Citterio, Antonio för B&B Italia, fåtölj, vit läderklädsel,
387
Citterio, Antonio för B&B Italia, fåtölj, vit läderklädsel,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Satsbord, 3 st, lackerat trä med kakelplattor,
388
Satsbord, 3 st, lackerat trä med kakelplattor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för NK, soffbord, mahogny med utdragbara skivor, engelsk stil, 1900-talets mitt, profilerad sarg,
389
Okänd designer för NK, soffbord, mahogny med utdragbara skivor, engelsk stil, 1900-talets mitt, profilerad sarg,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kokholm, Fleming, pastell, komposition,
390
Kokholm, Fleming, pastell, komposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Silvermynt, 2/3 Specie Daler,  Danmark, Christian 7 1787,
391
Silvermynt, 2/3 Specie Daler, Danmark, Christian 7 1787,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wennemoes, Carl, olja, landskap vid sjö,
392
Wennemoes, Carl, olja, landskap vid sjö,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mynt, 1 Thaler 1763 Friedrich August II(1733-1763) Kurfurstendömet Sachsen,
393
Mynt, 1 Thaler 1763 Friedrich August II(1733-1763) Kurfurstendömet Sachsen,
Final bid1,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,
394
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Silvermynt, Danmark, 2 skilling 1861. FELPUNSAT, skall vara 1681
395
Silvermynt, Danmark, 2 skilling 1861. FELPUNSAT, skall vara 1681
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
396
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Seindal , Børge för P Westergaards Møbelfabrik, Silkeborg, byrå, palisander,
397
Seindal , Børge för P Westergaards Møbelfabrik, Silkeborg, byrå, palisander,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, blyglas, modern tillverkning,
398
Okänd designer, taklampa, blyglas, modern tillverkning,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
399
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk designer, möjligen Kai Kristiansen, armstol, bonad bok med svart skaiklädsel,
400
Okänd dansk designer, möjligen Kai Kristiansen, armstol, bonad bok med svart skaiklädsel,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Soff/salongsbord, mahogny, 1910-20-tal,
401
Soff/salongsbord, mahogny, 1910-20-tal,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
402
Deganello, Carmine för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
403
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
404
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skalma Design Team för Skalma, Skals, soffa, såpbehandlad ek med textilklädsel, "Asmara",
405
Skalma Design Team för Skalma, Skals, soffa, såpbehandlad ek med textilklädsel, "Asmara",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
406
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
407
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
408
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
409
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
410
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, sängbord/bricka, bambu och rotting,
411
Okänd designer, 1950-60-tal, sängbord/bricka, bambu och rotting,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, pinnstol, rödbetsad björk,
412
Okänd designer, 1950-60-tal, pinnstol, rödbetsad björk,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Tvättkommod, fur med vit marmorskiva, 1910-20-tal,
413
Tvättkommod, fur med vit marmorskiva, 1910-20-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kista ek på kulfötter, skuren och bonad ek, delvis 1700-tal,
414
Kista ek på kulfötter, skuren och bonad ek, delvis 1700-tal,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk designer, bokhylla, palisander, 1950-60-tal,
415
Okänd dansk designer, bokhylla, palisander, 1950-60-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, ek, "Lady",
416
Okänd designer för Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, ek, "Lady",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, 'Kurva',
417
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, 'Kurva',
Final bidNo bids
Est4,400 - 5,000 SEK
Closed
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
418
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Armstolar, ett par, gråmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
419
Armstolar, ett par, gråmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
420
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
421
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
422
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Byrå, valnöt och valnötsrot. nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
423
Byrå, valnöt och valnötsrot. nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med infattade Tenerakakel, dessa design Nils Thorsson,
424
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med infattade Tenerakakel, dessa design Nils Thorsson,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Soffa, skuren mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt,
425
Soffa, skuren mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hörnskåp, skuren ek, barockstil, 1800-talets slut,
426
Hörnskåp, skuren ek, barockstil, 1800-talets slut,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Torkställningar, 8 st, fur, 1900-talets 1 hälft,
427
Torkställningar, 8 st, fur, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kista, ek med smidda beslag, barock, 1700-tal,
428
Kista, ek med smidda beslag, barock, 1700-tal,
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Closed
Väggvitrinskåp, vitlackerat trä, 1920-30-tal,
429
Väggvitrinskåp, vitlackerat trä, 1920-30-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
430
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Armstolar, 3 + 1, svarvad och bonad alm, så kallade Windsorstolar,
431
Armstolar, 3 + 1, svarvad och bonad alm, så kallade Windsorstolar,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stolar, 6 st, vitmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
432
Stolar, 6 st, vitmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Matbord med 2 iläggsskivor samt buffet, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
433
Matbord med 2 iläggsskivor samt buffet, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Göte Möbler, fåtöljer, 1 par samt fotpall, metall med palisanderimiterande foliering,
434
Okänd designer för Göte Möbler, fåtöljer, 1 par samt fotpall, metall med palisanderimiterande foliering,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.