Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Closed
Barometer, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900,
209
Barometer, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika,
210
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
212
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna,
221
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna,
Final bid20,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Closed
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
226
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
236
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
256
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
257
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Mortel med pistill, barock, 16-1700-tal,
259
Mortel med pistill, barock, 16-1700-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
264
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
281
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
282
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Konsolur, bronserat och förgyllt trä och metall, Zenith Le Locle,
299
Konsolur, bronserat och förgyllt trä och metall, Zenith Le Locle,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jordglob med invändig belysning,
313
Jordglob med invändig belysning,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Salutkanon, svärtat gjutjärn, Hellefors Bruk, 1900-talets 2 hälft,
322
Salutkanon, svärtat gjutjärn, Hellefors Bruk, 1900-talets 2 hälft,
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
327
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
330
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Barometer, skuret, förgyllt och bronserat trä, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
349
Barometer, skuret, förgyllt och bronserat trä, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
354
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
372
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
379
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
381
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
399
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
403
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
404
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, sängbord/bricka, bambu och rotting,
411
Okänd designer, 1950-60-tal, sängbord/bricka, bambu och rotting,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kista ek på kulfötter, skuren och bonad ek, delvis 1700-tal,
414
Kista ek på kulfötter, skuren och bonad ek, delvis 1700-tal,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
420
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Torkställningar, 8 st, fur, 1900-talets 1 hälft,
427
Torkställningar, 8 st, fur, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kista, ek med smidda beslag, barock, 1700-tal,
428
Kista, ek med smidda beslag, barock, 1700-tal,
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen,  medföljer originalask
442
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen, medföljer originalask
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
444
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000 C,
445
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000 C,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000,
446
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
447
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä,
455
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Matbestick, nysilver, modell Olga,
460
Matbestick, nysilver, modell Olga,
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti coasters, nysilver, Atla, 1900-talets mitt,
476
Parti coasters, nysilver, Atla, 1900-talets mitt,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, hinterglasmalereier, 1 par, sekelskiftet 1900,
482
Okänd konstnär, hinterglasmalereier, 1 par, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
487
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stumpastakar, två st, smide och trä, "Koberstastakar",
490
Stumpastakar, två st, smide och trä, "Koberstastakar",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
504
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
2 delar tenn; 1 tallrik Burford & Green, Poultry Street London 1700-talets mitt,
506
2 delar tenn; 1 tallrik Burford & Green, Poultry Street London 1700-talets mitt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
512
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons,
517
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Cykel, Husqvarna, 28", 1900-talets början, belysning ASEA
520
Cykel, Husqvarna, 28", 1900-talets början, belysning ASEA
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Gung/rullhäst, bemålat trä och metall, Brio,
524
Gung/rullhäst, bemålat trä och metall, Brio,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti märken, pins, knappar mm,
526
Parti märken, pins, knappar mm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.