Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,800 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Bordsjordglob, Frankrike, sekelskiftet 1900, svart träsockel,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Spegellampett, skuret och förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i rokoko, 1760-70-tal,
Final bid8,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
Est1,100 - 1,200 SEK
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina,
Final bid5,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer (Kai Kristiansen?), 1950-60-tal, bokstöd, 16 st, teak och lackerad metall,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti äldre stereoskopbilder,
Parti äldre stereoskopbilder,
Est400 - 500 SEK
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
Est600 - 700 SEK
Dragspel i låda, Frontalini, Castalfidardo,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
Est900 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
Est400 - 500 SEK
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
Est900 - 1,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Bölling, Hans, egen verkstad, Risskov, skulptur, teak, ankunge,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, tändsticksaskfodral, silver,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaminur, förgylld brons och sköldpaddsimitation i André Charles Boulles manér, Tyskland, Louis XV-stil, 1800-talets mitt,
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
Est500 - 600 SEK