Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Closed
Wärff, Göran för Pukeberg, glasservisdelar, "Rustica", design cirka 1960,
569
Wärff, Göran för Pukeberg, glasservisdelar, "Rustica", design cirka 1960,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fisktallrikar, 6 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare,
570
Fisktallrikar, 6 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
573
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
574
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820),
575
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820),
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
576
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Servisdelar, flintgods, Rörstrand Stambul, 1800-talets 2 hälft,
583
Servisdelar, flintgods, Rörstrand Stambul, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal,
584
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Karott med lock, porslin, Meissen, 1800-talets slut,
585
Karott med lock, porslin, Meissen, 1800-talets slut,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire,
586
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
587
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, lekande isbjörnar,
588
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, lekande isbjörnar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat,
592
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, thekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå,
597
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
4 delar porslin; 2 fågelungar B&G samt rödhake och lockask Royal Copenhagen,
598
4 delar porslin; 2 fågelungar B&G samt rödhake och lockask Royal Copenhagen,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Karaff, kristall med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 2 hälft,
601
Karaff, kristall med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Salomon, Harald för Rörstrand, skålfat, stengods,
602
Salomon, Harald för Rörstrand, skålfat, stengods,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Koppel, Henning för B&G, terrin med lock, blanc-de-chine,
633
Koppel, Henning för B&G, terrin med lock, blanc-de-chine,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, glaserat lergods, stående ejderhane,
636
Okänd designer, skulptur, glaserat lergods, stående ejderhane,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, bordslampa, grönmålad keramik, art-déco, 1920-tal,
648
Okänd designer, bordslampa, grönmålad keramik, art-déco, 1920-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kamp Jensen, Else för B&G, skål, stengods,
649
Kamp Jensen, Else för B&G, skål, stengods,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, 1800-tal, askfat, glaserat flintgods, i form av vikt exemplar av Aftonbladet 1884, medföljer
658
Okänd designer för Rörstrand, 1800-tal, askfat, glaserat flintgods, i form av vikt exemplar av Aftonbladet 1884, medföljer
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 10 st, "Strikt,
681
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 10 st, "Strikt,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 2 st, handmålade,
682
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 2 st, handmålade,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, blå glasmassa, Fuga,
692
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, blå glasmassa, Fuga,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Coctailglas, 12 st, olikfärgade cuppor, framstår oanvända i originalförpackning,
695
Coctailglas, 12 st, olikfärgade cuppor, framstår oanvända i originalförpackning,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Champagneglas, 6 st, koboltglas, förgylld och polykrom emaljdekor,
696
Champagneglas, 6 st, koboltglas, förgylld och polykrom emaljdekor,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.