Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Closed
Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft,
3
Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft,
Final bid7,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, pokalglas,
12
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, pokalglas,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma,
14
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
17
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",
18
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
21
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Schäffenacker, Helmut Friedrich, egen verkstad, Ulm, väggrelief, glaserat lergods,
22
Schäffenacker, Helmut Friedrich, egen verkstad, Ulm, väggrelief, glaserat lergods,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477,
27
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
33
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
34
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
42
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda, skålar, 3 st, orange glasmassa,
48
Höglund, Erik för Boda, skålar, 3 st, orange glasmassa,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
49
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
59
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
62
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
68
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
69
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
80
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft,
84
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
95
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
118
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods,
119
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
137
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona",
151
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
152
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ytterkruka, porslin,  "Waldemarsudde",
156
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
158
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
165
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali,
176
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas,  6 st, ljusblå glasmassa, Kartio, i originalförpackning,
177
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, 6 st, ljusblå glasmassa, Kartio, i originalförpackning,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal,
180
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
184
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814),
185
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814),
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
191
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods,
194
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
206
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna,
221
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna,
Final bid20,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Closed
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, vas/flaska, glas,
234
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, vas/flaska, glas,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal,
249
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stæhr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, celadonglaserat stengods,
252
Stæhr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, celadonglaserat stengods,
Final bid8,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
261
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda, parti koboltglas, 6 delar,
263
Höglund, Erik för Boda, parti koboltglas, 6 delar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, muggar, 9 st, glas,
275
Okänd designer, muggar, 9 st, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd keramiker, 1950-60-tal, vas, glaserat lergods,
278
Okänd keramiker, 1950-60-tal, vas, glaserat lergods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal,
283
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
284
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd italiensk (?) designer, vas, glas, polykrom underglasyrdekor,
289
Okänd italiensk (?) designer, vas, glas, polykrom underglasyrdekor,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
290
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.