Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Soff/salongsbord, mahogny, 1910-20-tal,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
Est400 - 500 SEK
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Est900 - 1,000 SEK
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, pinnstol, rödbetsad björk,
Est200 - 300 SEK
Tvättkommod, fur med vit marmorskiva, 1910-20-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, bokhylla, palisander, 1950-60-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, ek, "Lady",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, 'Kurva',
Est4,400 - 5,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Byrå, valnöt och valnötsrot. nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med infattade Tenerakakel, dessa design Nils Thorsson,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Soffa, skuren mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hörnskåp, skuren ek, barockstil, 1800-talets slut,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kista, ek med smidda beslag, barock, 1700-tal,
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Väggvitrinskåp, vitlackerat trä, 1920-30-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Armstolar, 3 + 1, svarvad och bonad alm, så kallade Windsorstolar,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Göte Möbler, fåtöljer, 1 par samt fotpall, metall med palisanderimiterande foliering,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, armstol, bonad bok,
Est200 - 300 SEK
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Leonard, Thea för Nässjö Stolfabrik, stolar, 4 st, svarvad och bonad björk, "Flamingo",
Final bid4,000 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Ballingslöv, soffbord, ek,
Est300 - 400 SEK
Åkerblom, Bengt och Eklöf, Gunnar för  Nässjö Stolfabrik, pinnstolar, 1 par, björk, "Åkerblomstolen",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för RIX-möbler, Alingsås, soffa, tresits,
Est200 - 300 SEK
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, soffbord palisander,
Est400 - 500 SEK
Gungstol, svartlackerat trä, oscariansk,
Est200 - 300 SEK
Aalto, Alvar för Artek, pall, björk , modellnummer 64,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, nattygsbord, 1 par, mahogny
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Armstol, skuret, bemålat och förgyllt trä, rokokostil,
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bokhylla, rödlackerad trä- och spånskiva, Ikea  "Lack"
Est200 - 300 SEK
Armstolar, ett par, svartlackerat böjträ, SL, Italien, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Soffbord med undre tidskriftshylla, mahogny, 1950-tal,
Est300 - 400 SEK