Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.
Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59
Lowest lot number
Slaglåsrevolver, så kallad "Pepperbox", stål och vitmetall med valnötskolv, E(dward M(ichael) Reilly & Co, omkring 1860, signerad "Reilly 302 Oxford St London, J R Cooper's Patent",
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
Est4,200 - 4,400 SEK
Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft,
Final bid7,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Haring, Keith, efter honom, gicléetryck, "Andy Mouse", efter original från 1985,
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Léger, Fernand, efter honom, akvatint, "Deux Soeurs", efter original från 1935,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,800 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, pokalglas,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Bordsjordglob, Frankrike, sekelskiftet 1900, svart träsockel,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Spegellampett, skuret och förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i rokoko, 1760-70-tal,
Final bid8,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, semiantik Isphahan,
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd dansk (?) designer, armstolar, 1 par, bok,
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?)
Est3,200 - 3,400 SEK
Snedklaffsekretär, bonad ek, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, semiantik persisk,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Jason, Danmark, soffbord med undre tidskriftshylla, teak och ek med mässingsbeslag,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Ekströn, Yngve, serveringsvagn, teak och laminat, "Thea",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Andersen, Hans C, soffbord/sideboard, massiv teak, 1950-60-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
Est500 - 600 SEK
Wedel, Helene, gouache, komposition,
Est1,700 - 1,800 SEK
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
Est500 - 600 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "I höstlandskapet",
Final bid3,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Landskap intill havet",
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Höglund, Erik för Boda, skålar, 3 st, orange glasmassa,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK