Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Closed
Slaglåsrevolver, så kallad "Pepperbox", stål och vitmetall med valnötskolv, E(dward M(ichael) Reilly & Co, omkring 1860, signerad "Reilly 302 Oxford St London, J R Cooper's Patent",
1
Slaglåsrevolver, så kallad "Pepperbox", stål och vitmetall med valnötskolv, E(dward M(ichael) Reilly & Co, omkring 1860, signerad "Reilly 302 Oxford St London, J R Cooper's Patent",
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
2
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft,
3
Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft,
Final bid7,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Haring, Keith, efter honom, gicléetryck, "Andy Mouse", efter original från 1985,
4
Haring, Keith, efter honom, gicléetryck, "Andy Mouse", efter original från 1985,
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Léger, Fernand, efter honom, akvatint, "Deux Soeurs", efter original från 1935,
5
Léger, Fernand, efter honom, akvatint, "Deux Soeurs", efter original från 1935,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
6
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
7
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
8
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
9
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
10
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad Åhus/Markaryd, lampbord, teak och svartlackerad metall,
11
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad Åhus/Markaryd, lampbord, teak och svartlackerad metall,
Final bid2,800 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, pokalglas,
12
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, pokalglas,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4,
13
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma,
14
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bordsjordglob, Frankrike, sekelskiftet 1900, svart träsockel,
15
Bordsjordglob, Frankrike, sekelskiftet 1900, svart träsockel,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
16
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
17
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",
18
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
19
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
20
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
21
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Schäffenacker, Helmut Friedrich, egen verkstad, Ulm, väggrelief, glaserat lergods,
22
Schäffenacker, Helmut Friedrich, egen verkstad, Ulm, väggrelief, glaserat lergods,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
23
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
24
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Medlemsmärken, 7 st, 10 karat rödguld och emalj (1 med diamant), total vikt 16,2 gram, medföljer kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram,
25
Medlemsmärken, 7 st, 10 karat rödguld och emalj (1 med diamant), total vikt 16,2 gram, medföljer kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Spegellampett, skuret och förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i rokoko, 1760-70-tal,
26
Spegellampett, skuret och förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i rokoko, 1760-70-tal,
Final bid8,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477,
27
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt  Stockholmsarbete,
28
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt Stockholmsarbete,
Final bid1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Matta, semiantik Isphahan,
29
Matta, semiantik Isphahan,
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd dansk (?) designer, armstolar, 1 par, bok,
30
Okänd dansk (?) designer, armstolar, 1 par, bok,
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matta, semiantik Isphahan (?)
31
Matta, semiantik Isphahan (?)
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, bonad ek, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
32
Snedklaffsekretär, bonad ek, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
33
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
34
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Matta, semiantik persisk,
35
Matta, semiantik persisk,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
36
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Jason, Danmark, soffbord med undre tidskriftshylla, teak och ek med mässingsbeslag,
37
Okänd designer för Jason, Danmark, soffbord med undre tidskriftshylla, teak och ek med mässingsbeslag,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Ekströn, Yngve, serveringsvagn, teak och laminat, "Thea",
38
Ekströn, Yngve, serveringsvagn, teak och laminat, "Thea",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Andersen, Hans C, soffbord/sideboard, massiv teak, 1950-60-tal,
39
Andersen, Hans C, soffbord/sideboard, massiv teak, 1950-60-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
40
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wedel, Helene, gouache, komposition,
41
Wedel, Helene, gouache, komposition,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
42
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
43
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, "I höstlandskapet",
44
Skoglund, Gustaf, olja, "I höstlandskapet",
Final bid3,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, "Landskap intill havet",
45
Skoglund, Gustaf, olja, "Landskap intill havet",
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
46
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, nysilver, empirestil, 1900-tal,
47
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, nysilver, empirestil, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda, skålar, 3 st, orange glasmassa,
48
Höglund, Erik för Boda, skålar, 3 st, orange glasmassa,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.