Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 3 gram
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Morales, José, olja, konkret komposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 75 gram,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
Est2,200 - 2,400 SEK
Kniv i balja, halvhorn, smide och renläder, samearbete, 1900-talets 1 hälft, skuren dekor av samer, renar mm,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti ordensminiatyrer, -medaljer mm, bland annat italienska St Mauritius- och Lazarusorden, Italienska Kronorden, bouton för Påvliga Heliga Gravens Orden,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Faskinkniv för ingenjörstrupp, stål med mässingsfäste, antagligen Preussen, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bajonett, Tjeckisk M/E35,
Bajonett, Tjeckisk M/E35,
Est400 - 500 SEK
Bajonett, stål med (senare) bakelitkavlar, Weyersberg, Kirschbaum & Co, 1800-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Orivit, kaffeservis, nysilver, jugend, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Sabelkoppel, möjligen variant av M/1859,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, faun på get,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Figurin, Porslin, Tyskland, 1900-tal, tre flickor,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, färglito, Komposition med snäcka, utförd 1980, ur "Otto G Carlsund i fjärrperspektiv",
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Olson, Axel, etsning, Sommarstrand,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
Est500 - 600 SEK
Olson, Erik, färglito, "Requiem för en kubist", utförd 1980 för "Otto G Carlsund i fjärrperspektiv",
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan,
Final bid1,100 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Gruva, Knut, olja, stilleben,
Gruva, Knut, olja, stilleben,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, herrgårdsbyggnad vid sjö,
Final bid500 SEK
Est600 - 600 SEK
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est800 - 900 SEK
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd designer, soffbord, teak (?),
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci,
Final bid1,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Janczak, Jan January, blandteknik, komposition,
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar,
Est600 - 700 SEK
Kniv, halvhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Brosch/hängsmycke, silver med kaméskuren snäcka, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Armbandsur, 4 st, manuella; Drotten, MOD, L-U-C- samt Navir,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
Est900 - 1,000 SEK
Persson, Ragnar "RP", färglito, Kristina, handkolorerad
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti koppar, underfat och assietter, benporslin, England, 1800-talets 1 hälft,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Tallrikar, 6 st samt skål, fajans, 1700-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Krön, 3 st, skuret och bronserat trä,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK