Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Leksak, litograferad plåt, Siegfried Gunthermann, Nürnberg, 1920-tal, flygplan,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Limousine, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i empire av Johan Martin Berg, spegelmakare i Göteborg 1803-37,
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Leksakståg, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Askkopp, flintgods, Rörstrand 1884, reklamtext för Josef Leja,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kuverttallrikar, 6 st, tenn,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Est800 - 900 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Trofé, skinn med monterat huvud av svartbjörn,
Final bid8,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Orvola, Heikki för Marimekko/Iittala, ljuslyktor, 2 st, rubin- respektive koboltglas, "Kivi",
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Est600 - 700 SEK
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Est4,200 - 4,400 SEK
Kniv i balja, halvhorn, smide och renläder, samearbete, 1900-talets 1 hälft, skuren dekor av samer, renar mm,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Orivit, kaffeservis, nysilver, jugend, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar,
Est600 - 700 SEK
Kniv, halvhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Armbandsur, 4 st, manuella; Drotten, MOD, L-U-C- samt Navir,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Krön, 3 st, skuret och bronserat trä,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Modellskepp, mahogny och textil,
Est600 - 700 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, relief, lackerad koppar, "Le Festin",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide,
Final bid600 SEK
Est800 - 900 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Trofé, skinn med monterat huvud av isbjörn,
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
Est400 - 500 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Cakestand, mahogny, smide och bonat trä,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Medaljer, 4 st, brännförgylld brons,  antagligen Tyskland/Polen, 15-1600-tal;
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Myntkabinett, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, England, sekelskiftet 1900,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, pressad dekor av putti med frukter,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK