Loading...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Closed
Mathsson, Bruno för firma Karl Mathsson, signerat soffbord, alm (?) på björkunderrede, "Annika"
23
Mathsson, Bruno för firma Karl Mathsson, signerat soffbord, alm (?) på björkunderrede, "Annika"
Final bid4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
52
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
54
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal fåtölj, team,
57
Okänd designer, 1950-60-tal fåtölj, team,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Sideboard, mahogny med intarsia, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
77
Sideboard, mahogny med intarsia, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
79
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Taburett, skuret, bemålat och bronserat trä, ny-Louis XVI, sekelskiftet 1900,
80
Taburett, skuret, bemålat och bronserat trä, ny-Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor
125
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
126
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Okänd designer, soffbord, teak (?),
128
Okänd designer, soffbord, teak (?),
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
138
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
174
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel,
206
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fåtölj med fotpall, Burhéns, modell Oxford,
207
Fåtölj med fotpall, Burhéns, modell Oxford,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
256
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
259
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Myntkabinett, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, England, sekelskiftet 1900,
287
Myntkabinett, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, England, sekelskiftet 1900,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England,
306
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
324
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
327
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
332
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuren och bonad rödbok med rottingklädsel, Louis XV-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900,
358
Armstolar, 1 par, skuren och bonad rödbok med rottingklädsel, Louis XV-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kristiansen, Kai för IKEA, stolar, 4 st, massiv, ek och teak, modell T-21,
361
Kristiansen, Kai för IKEA, stolar, 4 st, massiv, ek och teak, modell T-21,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, helstoppad och djuphäftad plysch, så kallade Emmafåtöljer,
371
Fåtöljer, 1 par, helstoppad och djuphäftad plysch, så kallade Emmafåtöljer,
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Rökbord, fruktträ med högglanspolerad skiva i serpentinsten, jugend, sekelskiftet 1900,
372
Rökbord, fruktträ med högglanspolerad skiva i serpentinsten, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge'
375
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge'
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil,
382
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
389
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
393
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
399
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
410
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fållbänk, avlutad fur,
422
Fållbänk, avlutad fur,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vitrinskåp, valnöt, Rowico, modern tillverkning
429
Vitrinskåp, valnöt, Rowico, modern tillverkning
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag,
431
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Salongsmöbel, 3 + 1 del, barockstil, 1900-talets 1 hälft, soffa samt 2 bergèrer i bonat trä med ljusbrun sammetsklädsel,
459
Salongsmöbel, 3 + 1 del, barockstil, 1900-talets 1 hälft, soffa samt 2 bergèrer i bonat trä med ljusbrun sammetsklädsel,
Final bid1,700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Salongsstolar, 6 st, skuren och delvis svärtad valnöt, nyrokoko,
460
Salongsstolar, 6 st, skuren och delvis svärtad valnöt, nyrokoko,
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, sängbord, mahogny, "Birgitta",
461
Malmsten, Carl för Bodafors, sängbord, mahogny, "Birgitta",
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel, teak med kakelplattor,
462
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel, teak med kakelplattor,
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Byrå, valnöt med mässingsbeslag, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
474
Byrå, valnöt med mässingsbeslag, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
487
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
497
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
Final bid3,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Opsvik, Peter för HÅG, kontorsstol, vit plast och metall, Capisco Puls,
501
Opsvik, Peter för HÅG, kontorsstol, vit plast och metall, Capisco Puls,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Snurrfåtölj, mahogny med brun, djuphäftad läderklädsel,
502
Snurrfåtölj, mahogny med brun, djuphäftad läderklädsel,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Mat/salongsbord, skuren mahogny, 1800-talets 2 hälft, rikt skuren, fyrdelad fot,
513
Mat/salongsbord, skuren mahogny, 1800-talets 2 hälft, rikt skuren, fyrdelad fot,
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, matbord, vitlackerat laminat,
540
Okänd designer, matbord, vitlackerat laminat,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
541
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bockbord, avlutad fur, 18-1900-tal,
542
Bockbord, avlutad fur, 18-1900-tal,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kontorsmöbel, ek med mässingsbeslag, 1900-talets mitt,
543
Kontorsmöbel, ek med mässingsbeslag, 1900-talets mitt,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.