JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
Est300 - 400 SEK
Parti modern design, teak, rostfritt mm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
Est200 - 300 SEK
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
Est200 - 300 SEK
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft. taklampa, skuret trä, barockstil,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
Est600 - 700 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Mangelkorg, rotting, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est200 - 300 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Est200 - 300 SEK
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med röd marmorskiva, Glas & Trä Hovmantorp, 1900-talets mitt,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Lådspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
Est600 - 700 SEK
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
Est500 - 600 SEK
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
Est200 - 300 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
Est300 - 400 SEK
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Adventsljusstake, svärtat smide, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Blosshållare, så kallad Lysekäring, smide, 17-1800-tal,
Est900 - 1,000 SEK
Ostformar, 2 st, skuret trä, allmogearbeten, 1800-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
Est200 - 300 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Apoteksflaskor och burkar, 8 st, brun glasmassa,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vägglampetter, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
Est500 - 600 SEK
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Kalk, svartbränd keramik, sk bucchero-gods, etruskisk, omkring 600 f Kr,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95),
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
Est300 - 400 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Hein, Piet, efter honom, "Super-Egg", rökkvarts,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vimpel med stång, smide, 1800-tal,
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing Sverige, sengustavianska/empire,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK