JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
Est300 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, mekanisk oljelampa/rökelsekar, patinerad brons och mässing, egypticerande dekor,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide,
Est400 - 500 SEK
Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
Est400 - 500 SEK
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
Est500 - 600 SEK
Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813),
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
Est400 - 500 SEK
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Smörkastrull, nysilver, Cassetti, 1900-talets 2 hälft,
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Glassform, förtent plåt, antagligen Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Eje, Bodil, egen verkstad, Köpenhamn, väggspegel, emaljerad koppar,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 28 delar, teak och rostfritt stål, "Opus", design 1958,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Albertus, Gundorph för Georg Jensen, matbestick, 36 delar, rostfritt stål 'Mitra',
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Brandbil, lackerad plåt, batteridriven, Masudaya "Modern Toys",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?),
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Symaskin, Husqvarna, 500 Computer
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Teleskopkikare, läderklädd mässing, A Johannsen, 149 Minories, London,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Est200 - 300 SEK
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons,
Est1,300 - 1,400 SEK
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal,
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti delvis äldre fick- armbandsur mm, delvis silver,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
Est200 - 300 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 1+2 st, centrumhögtalare CC6 samt 2 st P5
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kandelaber för 5 ljus, serpentinsten och mässing med prismor,
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, tidskriftshylla, trä
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
Est300 - 400 SEK
Fotografialbum, plysch ock lack, antagligen USA, sekelskiftet 1900,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK