Loading...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Closed
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
105
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
111
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948,
112
Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
113
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
114
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
115
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Netterblad, Per Olof, akvarell,
116
Netterblad, Per Olof, akvarell,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
124
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
126
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
128
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
129
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti,
132
Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
133
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
134
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
135
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
136
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
139
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
147
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
148
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
149
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
150
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
151
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
171
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
172
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
173
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
177
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund",
178
Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund",
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
179
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
180
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
181
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
182
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fridell, Axel, etsning, Stadsgården,
184
Fridell, Axel, etsning, Stadsgården,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
189
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
190
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
191
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
192
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
193
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
195
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
198
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
199
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
200
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
202
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
203
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
Final bidNo bids
Est4,400 - 4,800 SEK
Closed
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
204
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
Final bidNo bids
Est4,400 - 4,800 SEK
Closed
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
205
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
206
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
211
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
213
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.