JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
Est400 - 500 SEK
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
Est200 - 300 SEK
Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
Est1,100 - 1,200 SEK
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
Est300 - 400 SEK
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
Est400 - 500 SEK
Netterblad, Per Olof, akvarell,
Est900 - 1,000 SEK
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
Est300 - 400 SEK
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
Est600 - 700 SEK
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
Est300 - 400 SEK
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
Est300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
Est300 - 400 SEK
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
Est200 - 300 SEK
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
Est1,700 - 1,800 SEK
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
Est300 - 400 SEK
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund",
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
Est600 - 700 SEK
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
Est500 - 600 SEK
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Fridell, Axel, etsning, Stadsgården,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
Est400 - 500 SEK
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
Est300 - 400 SEK
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
Est200 - 300 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
Est500 - 600 SEK
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
Est400 - 500 SEK
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
Est400 - 500 SEK
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
Est300 - 400 SEK
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
Est4,400 - 4,800 SEK
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
Est4,400 - 4,800 SEK
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
Est800 - 900 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
Est1,600 - 1,700 SEK
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
Est2,200 - 2,400 SEK
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
Est200 - 300 SEK