Loading...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Closed
Okänd konstnär (Knut Grane?), olja, stilleben,
311
Okänd konstnär (Knut Grane?), olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Carlson, Lage, olja, väderkvarnar på Alvaret, Öland,
312
Carlson, Lage, olja, väderkvarnar på Alvaret, Öland,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
321
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
322
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö",
323
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
324
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Sand, Lennart, färglito, kungsörn och hare,
325
Sand, Lennart, färglito, kungsörn och hare,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wahlström, Filip, olja, landskap med bro,
326
Wahlström, Filip, olja, landskap med bro,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Miniatyrer, 2 st, 1 akvarell 17-1800-tal, mansporträtt, 5 x 3,5 cm,
329
Miniatyrer, 2 st, 1 akvarell 17-1800-tal, mansporträtt, 5 x 3,5 cm,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge,
330
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
339
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
358
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv,
365
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
373
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olsson, Karin, färglito, hus vid landsväg,
376
Olsson, Karin, färglito, hus vid landsväg,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
377
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
378
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi,
383
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan",
387
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan",
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
408
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor,
414
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
422
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Grovens, Harald, blandteknik, fiskare på strand,
427
Grovens, Harald, blandteknik, fiskare på strand,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
438
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
447
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
449
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike,
461
Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge
486
Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap
487
Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge
488
Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II
489
Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge
490
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad
491
Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad,
492
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad
493
Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71
494
Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, komposition med barn
495
Okänd konstnär, olja, komposition med barn
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Litograferad poster, "Med Folket för Fosterlandet" Utgifven af Kvinnoförbundet för Sveriges Sjöförsvar,
499
Litograferad poster, "Med Folket för Fosterlandet" Utgifven af Kvinnoförbundet för Sveriges Sjöförsvar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Dall, Hans, olja, skymningslandskap,
500
Dall, Hans, olja, skymningslandskap,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
502
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fridericia, William, olja, gatuparti,
503
Fridericia, William, olja, gatuparti,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
504
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden,
509
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
512
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
515
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, ställande pointer,
517
Okänd konstnär, olja, ställande pointer,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
521
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
527
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.