Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkantslipade diamanter, vikt 4 gram,
97
Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkantslipade diamanter, vikt 4 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant om 0,04 carat enligt gravyr, , vikt 1,7 gram,
98
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant om 0,04 carat enligt gravyr, , vikt 1,7 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant, vikt 1,9 gram,
99
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant, vikt 1,9 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ring, 18 karat röd- och vitguld, vikt 4,6 gram,
100
Ring, 18 karat röd- och vitguld, vikt 4,6 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland,
101
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,
102
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
103
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur,
104
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
105
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
106
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jancsek, Antal, olja, damporträtt,
107
Jancsek, Antal, olja, damporträtt,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
108
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
109
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
Final bid5,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
110
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
Final bid7,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor,
111
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
112
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
113
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått",
114
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått",
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
115
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
116
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer (Yngve Ekström?), 1950-60-tal, nattygsbord, teak och björk,
117
Okänd designer (Yngve Ekström?), 1950-60-tal, nattygsbord, teak och björk,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Såsskål, 900/1000 silver, vikt 530 gram,
118
Såsskål, 900/1000 silver, vikt 530 gram,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bålslev/uppläggningssked, sterlingsilver, vikt 160 gram,
119
Bålslev/uppläggningssked, sterlingsilver, vikt 160 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
120
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
121
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Biljer-Hedgren, Harald, olja, alplandskap - Motiv från Mittenwald,
122
Biljer-Hedgren, Harald, olja, alplandskap - Motiv från Mittenwald,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
123
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kavel, Francois-Martin, efter honom, gicléetryck (?), "The tiger lady",
124
Kavel, Francois-Martin, efter honom, gicléetryck (?), "The tiger lady",
Final bid1,800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, , medf liknande,
125
Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, , medf liknande,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
126
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
127
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
128
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva,
129
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
130
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
131
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv,
132
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Spegel, skuret och bronserat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft, övre fält med infattad gouache föreställande Venus och Amor i vagn dragen av duvor,
133
Spegel, skuret och bronserat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft, övre fält med infattad gouache föreställande Venus och Amor i vagn dragen av duvor,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa,
134
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
135
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
136
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
137
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
138
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
139
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
140
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
141
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
142
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
143
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Cykelställ, lackerat smide, 1920-30-tal,
144
Cykelställ, lackerat smide, 1920-30-tal,
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.