Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Damarbetsbord, mahogny med mässingsdetaljer, empirestil, 1900-talets 1 hälft, lyrformad fot,
674
Damarbetsbord, mahogny med mässingsdetaljer, empirestil, 1900-talets 1 hälft, lyrformad fot,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Almström, Emmy för Rörstrand, 9 delar flintgods, Ostindia, design 1932,
675
Almström, Emmy för Rörstrand, 9 delar flintgods, Ostindia, design 1932,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
676
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Corrêa, Dino, olja, brasiliansk stadsbild,
677
Corrêa, Dino, olja, brasiliansk stadsbild,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Blunddocka, konstmassa och textil, Tyskland, 1930-tal,
678
Blunddocka, konstmassa och textil, Tyskland, 1930-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hune, Anders, olja, båtar i hamn,
679
Hune, Anders, olja, båtar i hamn,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
680
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
681
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
682
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Heerwagen, Erling og Karen egen verkstad, Tranekær, kolossalthekanna, glaserat stengods,
683
Heerwagen, Erling og Karen egen verkstad, Tranekær, kolossalthekanna, glaserat stengods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
684
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Taklampa, metall och glas, 5 ljuspunkter
685
Taklampa, metall och glas, 5 ljuspunkter
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Väggplåtar, 1 par, driven koppar, jugend, sekelskiftet 1900,
686
Väggplåtar, 1 par, driven koppar, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti julföremål: kyrka med inre belysning och kyrkobesökare,
687
Parti julföremål: kyrka med inre belysning och kyrkobesökare,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver och teak,
688
Okänd designer, 1950-60-tal, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver och teak,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
689
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
690
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
691
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
692
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Abel, Karl, olja, landskap, signerad, 31 x 41 cm
693
Abel, Karl, olja, landskap, signerad, 31 x 41 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
694
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
695
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Armstol, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början,
696
Armstol, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Leksaksbil, litograferad plåt, SchucoTacho-Examico 4002,
697
Leksaksbil, litograferad plåt, SchucoTacho-Examico 4002,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch,
698
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mugg, silver, empire, cylindrisk med graverad akantusdekor,
699
Mugg, silver, empire, cylindrisk med graverad akantusdekor,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Signerat fotografi, HMS Fylgias chef och officerare vid Sydamerikaresan 1927-28,
700
Signerat fotografi, HMS Fylgias chef och officerare vid Sydamerikaresan 1927-28,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
701
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
702
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
703
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Swärd, Anne, offset, 2 st, ordspråk,
704
Swärd, Anne, offset, 2 st, ordspråk,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
705
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Väggvitrinskåp, bemålat trä, 1900-tal,
706
Väggvitrinskåp, bemålat trä, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel och nötter,
707
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel och nötter,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
708
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
709
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
710
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
711
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
712
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Litograferad översiktsbild över Halmstad, "Halmstad från luften",
713
Litograferad översiktsbild över Halmstad, "Halmstad från luften",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Strüwer, Ardy, efter honom, offsetposter, Fotbolls EM 1992,
714
Strüwer, Ardy, efter honom, offsetposter, Fotbolls EM 1992,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti silverföremål, total vikt 275 gram
715
Parti silverföremål, total vikt 275 gram
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K
716
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, matta, rölakan,
717
Okänd designer, matta, rölakan,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mugg samt krus, glaserat flintgods, sekelskfiftet 1900,
718
Mugg samt krus, glaserat flintgods, sekelskfiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Frimärksalbum med äldre frimärken,
719
Frimärksalbum med äldre frimärken,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Frimärksalbum med äldre frimärken,
720
Frimärksalbum med äldre frimärken,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.