Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Svensson, Roland, färglito, "Sommarmåne",
49
Svensson, Roland, färglito, "Sommarmåne",
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
50
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hultén, Carl Otto (CO), färglito, urskogskomposition,
51
Hultén, Carl Otto (CO), färglito, urskogskomposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat samt 12 åttkantslipade dito om totalt cirka 0,1 carat, vikt 6.7 gram,
52
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat samt 12 åttkantslipade dito om totalt cirka 0,1 carat, vikt 6.7 gram,
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Closed
Champagnekylare, nysilver, 1900-talets 2 hälft,
53
Champagnekylare, nysilver, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
54
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
55
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
56
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
57
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
58
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
59
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
Final bidNo bids
Est4,800 - 5,000 SEK
Closed
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
60
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Bjerke-Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skulptur/skål, chamotterat och glaserat stengods, unikat,
61
Bjerke-Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skulptur/skål, chamotterat och glaserat stengods, unikat,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Lindberg, Bengt, ljusstakar, 1 par, svartlackerat smide på träsockel,
62
Lindberg, Bengt, ljusstakar, 1 par, svartlackerat smide på träsockel,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition med trollslända,
63
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition med trollslända,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
64
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Smörkastrull, nysilver, Cassetti, 1900-talets 2 hälft,
65
Smörkastrull, nysilver, Cassetti, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods,
66
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
67
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,
68
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
69
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
70
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons",
71
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Gustavsberg, ytterfoder, glaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
72
Okänd designer för Gustavsberg, ytterfoder, glaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Förningskrus, 2 st, delvis saltglaserat lergods, 1800-talets mitt,
73
Förningskrus, 2 st, delvis saltglaserat lergods, 1800-talets mitt,
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, skål, rubinglas,
74
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, skål, rubinglas,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, 2 st, glaserat stengods,
75
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, 2 st, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
76
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, brunglaserat bisquitporslin,
77
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, brunglaserat bisquitporslin,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
78
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
79
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Rörstrand, figurin, brunglaserat bisquitporslin, Lodjur,
80
Vallien, Bertil för Rörstrand, figurin, brunglaserat bisquitporslin, Lodjur,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
81
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen verkstad, fat, glas,
82
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen verkstad, fat, glas,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Rydéns, taklampa, vit textil, "Venice",
83
Okänd designer för Rydéns, taklampa, vit textil, "Venice",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
84
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stort parti mynt, mestadels silver,
85
Stort parti mynt, mestadels silver,
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
86
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
87
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
88
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus",
89
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus",
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
90
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
91
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
Final bid11,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
92
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
Final bid11,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta, emaljerat gjutjärn,
93
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta, emaljerat gjutjärn,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
94
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
95
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
96
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.