EN
Loading...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
337
Palander, Gunnar, blandteknik, "Fortvivlt erindring",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
338
Cittra i låda, Praktik, Tyskland, 1800-talets slut,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
339
Palander, Gunnar, blandteknik, "Det 20 århun ANGST",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
340
Matta, old/semiantik persisk,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
341
Skivspelare, Lenco L75 samt förstärkare, Sanyo JA 220
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
342
Johansson, Nils, olja, landskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
343
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
344
Wallin, Ellis, olja, motiv från Grundsund,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
345
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
346
POUCETTE (Nicola Ortis), olja, gatuscen,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
347
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
348
Warhol, Andy, efter honom, offset, "Shot orange Marilyn" efter original från 1964,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
349
Dalí, Salvador (efter honom?), färglito, Le Rêve (Revé?),
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
350
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
351
Fredrikson, Harald, olja, landskap
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
352
Fredrikson, Harald, olja, stilleben
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
353
Manner, Mariana, etsning, "Berg - besvuret"
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
354
Göransson, Bror, olja, stilleben med pipa
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
355
Matta, semiantik Pakistan,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
356
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
357
Persson, Ove, olja, fåglar
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
358
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
359
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
360
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
361
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
362
Okänd holländsk (?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, fiskare,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
363
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
364
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
365
Ängkvist, Olle, blandteknik, "Draperiskiss till Tolvskillingsoperan, Stadsteatern, Stockholm 1964",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
366
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
367
Burmeister, Gabriel för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
368
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
369
Wirkkala, Tapio, vas, kristall, Jäävuori (Iceberg),
Final bid15,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
370
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
371
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
372
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
373
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
374
Väggspegel, bronserat trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
375
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
376
Okänd designer, glasservis, 58 delar, delvis slipad dekor,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
377
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
378
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
379
Salongsbord, mahogny, senempire, 180-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
380
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
381
Strinning, Nils, lampbord, teak med lackerat metallunderrede, "String",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
382
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
383
Takkrona till 4 ljus, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
384
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.