Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Palander, Gunnar, blandteknik, "Fortvivlt erindring",
337
Palander, Gunnar, blandteknik, "Fortvivlt erindring",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Cittra i låda, Praktik, Tyskland, 1800-talets slut,
338
Cittra i låda, Praktik, Tyskland, 1800-talets slut,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Palander, Gunnar, blandteknik, "Det 20 århun ANGST",
339
Palander, Gunnar, blandteknik, "Det 20 århun ANGST",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, old/semiantik persisk,
340
Matta, old/semiantik persisk,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skivspelare, Lenco L75 samt förstärkare, Sanyo JA 220
341
Skivspelare, Lenco L75 samt förstärkare, Sanyo JA 220
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Johansson, Nils, olja, landskap,
342
Johansson, Nils, olja, landskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
343
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, motiv från Grundsund,
344
Wallin, Ellis, olja, motiv från Grundsund,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
345
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
POUCETTE (Nicola Ortis), olja, gatuscen,
346
POUCETTE (Nicola Ortis), olja, gatuscen,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
347
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Warhol, Andy, efter honom, offset, "Shot orange Marilyn" efter original från 1964,
348
Warhol, Andy, efter honom, offset, "Shot orange Marilyn" efter original från 1964,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Dalí, Salvador (efter honom?), färglito, Le Rêve (Revé?),
349
Dalí, Salvador (efter honom?), färglito, Le Rêve (Revé?),
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy",
350
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fredrikson, Harald, olja, landskap
351
Fredrikson, Harald, olja, landskap
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fredrikson, Harald, olja, stilleben
352
Fredrikson, Harald, olja, stilleben
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Manner, Mariana, etsning, "Berg - besvuret"
353
Manner, Mariana, etsning, "Berg - besvuret"
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Göransson, Bror, olja, stilleben med pipa
354
Göransson, Bror, olja, stilleben med pipa
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, semiantik Pakistan,
355
Matta, semiantik Pakistan,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
356
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Persson, Ove, olja, fåglar
357
Persson, Ove, olja, fåglar
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
358
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
359
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
360
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
361
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd holländsk (?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, fiskare,
362
Okänd holländsk (?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, fiskare,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
363
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
364
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ängkvist, Olle, blandteknik, "Draperiskiss till Tolvskillingsoperan, Stadsteatern, Stockholm 1964",
365
Ängkvist, Olle, blandteknik, "Draperiskiss till Tolvskillingsoperan, Stadsteatern, Stockholm 1964",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
366
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Burmeister, Gabriel för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods,
367
Burmeister, Gabriel för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
368
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio, vas, kristall, Jäävuori (Iceberg),
369
Wirkkala, Tapio, vas, kristall, Jäävuori (Iceberg),
Final bid15,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Closed
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci,
370
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
371
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
372
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
373
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Väggspegel, bronserat trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
374
Väggspegel, bronserat trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
375
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, glasservis, 58 delar, delvis slipad dekor,
376
Okänd designer, glasservis, 58 delar, delvis slipad dekor,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
377
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
378
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Salongsbord, mahogny, senempire, 180-talets 1 hälft eller mitt,
379
Salongsbord, mahogny, senempire, 180-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
380
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Strinning, Nils, lampbord, teak med lackerat metallunderrede, "String",
381
Strinning, Nils, lampbord, teak med lackerat metallunderrede, "String",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor,
382
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takkrona till 4 ljus, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
383
Takkrona till 4 ljus, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
384
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.