Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
Est300 - 400 SEK
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
Est1,300 - 1,400 SEK
Wiltonmatta, Europamöbler, Gotland 8,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Soffbord, ek, skiffer och marmor, modern tillverkning,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, vas, glas, dekor i violett överfång mot gultonad fond,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Est1,100 - 1,200 SEK
Damarbetsbord, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Golvlampa, bonad björk, 1910-20-tal, spiralvriden stam,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matgrupp, 5 delar, lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Erixson, Sven X:et, färglito, Bangkok II, utförd 1963,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Soffa, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Salongsbord, delvis svärtad valnöt och valnötsrot,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Ängkvist, Olle, olja, "Gräs",
Ängkvist, Olle, olja, "Gräs",
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lodström, Georg, olja, bergparti,
Est400 - 500 SEK
Bertel-Nordström, Bertel, olja, clown,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Frisk, Thomas, relief/fönsterprydnad, sandgjutet glas, portaler,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ängkvist, Olle, väggrelief, chamotterat stengods, kvinnor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ängkvist, Olle, relief, delvis bemålad lera (?),
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Eichborn, Jack, olja, kritklippor (Gotland ?),
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est200 - 300 SEK
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Salongsmöbel, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 900 SEK
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
Est1,700 - 1,800 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Åberg, Jan, skulptur, koppar, signerad och daterad -73
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bengtsson, Walter, skulptur/väggrelief, delvis bemålad aluminium, signerad och daterad -74
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
Est500 - 600 SEK
Skål,  porslin, Kina Qianlong (1736-95),
Est300 - 400 SEK
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), askfat, aluminium, Ultima
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Alberius, Olle för Rörstrand, mat- och kaffeservisdelar, porslin, Forma Brun, design 1967
Est500 - 600 SEK
Glemme, Dagmar, olja, komposition, signerad och daterad 2005, Fredsfågel
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Johansson, Nils, olja, komposition, "November III",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, matta, rya,
Okänd designer, matta, rya,
Est200 - 300 SEK