EN
Loading...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
241
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 2,7 gram
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
242
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
243
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända",
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
244
Wallander, Alf för Rörstrand, skål med underfat, porslin, Fjäril,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
245
Kaffekoppar med fat och assietter, 7 vardera, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde,
Final bid2,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
246
Lampetter till 1 ljus, 1 par, koppar och mässing, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
247
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17 cm, medföljer
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
248
Dalahästar, 1 par, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
249
Kayser, Fredrik A för Vatne Möbler, soffa samt 2 fåtöljer, teak med beige textilklädsel,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
250
Okänd designer för von Schierholz, figurin, porslin, kycklingar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
251
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
252
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
253
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
254
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
255
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med remsa,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
256
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
257
Matta, semiantik/antik persisk,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
258
Matta, old/semiantik persisk,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
259
Matta, semiantik/antik Kaukasus (?),
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
260
Matta, old Hamadan (?),
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
261
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
262
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
263
Jarz, Irene, färgetsning, "Mot samma mål",
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
264
Adamsson, Bo Åke, färglito, figurkomposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
265
Matta, old/semiantik Hamadan,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
266
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
267
Matta, old Hamadan (?),
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
268
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
269
Axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer samt läderplånbok, Mulberry,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
270
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
271
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
272
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
Final bidNo bids
Est600 - 600 SEK
273
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
274
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, ytterfoder, flintgods, "Vackrare Vardagsvara", 1920-tal,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
275
Bjerke Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "Fasett", design 1952,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
276
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
277
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
278
Rakskrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
279
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
280
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
281
Skål, svarvat trä, allmogearbete, 1800-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
282
Ytterfoder, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
283
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
284
Ytterfoder, glaserat flintgods, Bonn, sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
285
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
286
Åslund, Elis, olja, stilleben med frukt, champagneflaska mm,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
287
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
288
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.