Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 2,7 gram
241
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 2,7 gram
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
242
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända",
243
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända",
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Wallander, Alf för Rörstrand, skål med underfat, porslin, Fjäril,
244
Wallander, Alf för Rörstrand, skål med underfat, porslin, Fjäril,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kaffekoppar med fat och assietter, 7 vardera, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde,
245
Kaffekoppar med fat och assietter, 7 vardera, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde,
Final bid2,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Lampetter till 1 ljus, 1 par, koppar och mässing, jugend, sekelskiftet 1900,
246
Lampetter till 1 ljus, 1 par, koppar och mässing, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17 cm, medföljer
247
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17 cm, medföljer
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Dalahästar, 1 par, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
248
Dalahästar, 1 par, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kayser, Fredrik A för Vatne Möbler, soffa samt 2 fåtöljer, teak med beige textilklädsel,
249
Kayser, Fredrik A för Vatne Möbler, soffa samt 2 fåtöljer, teak med beige textilklädsel,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer för von Schierholz, figurin, porslin, kycklingar,
250
Okänd designer för von Schierholz, figurin, porslin, kycklingar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
251
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
252
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
253
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
254
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med remsa,
255
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med remsa,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
256
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Matta, semiantik/antik persisk,
257
Matta, semiantik/antik persisk,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Matta, old/semiantik persisk,
258
Matta, old/semiantik persisk,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Matta, semiantik/antik Kaukasus (?),
259
Matta, semiantik/antik Kaukasus (?),
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old Hamadan (?),
260
Matta, old Hamadan (?),
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan",
261
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi,
262
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Jarz, Irene, färgetsning, "Mot samma mål",
263
Jarz, Irene, färgetsning, "Mot samma mål",
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Adamsson, Bo Åke, färglito, figurkomposition,
264
Adamsson, Bo Åke, färglito, figurkomposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Hamadan,
265
Matta, old/semiantik Hamadan,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
266
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Matta, old Hamadan (?),
267
Matta, old Hamadan (?),
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
268
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer samt läderplånbok, Mulberry,
269
Axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer samt läderplånbok, Mulberry,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
270
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
271
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
272
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
Final bidNo bids
Est600 - 600 SEK
Closed
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
273
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, ytterfoder, flintgods, "Vackrare Vardagsvara", 1920-tal,
274
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, ytterfoder, flintgods, "Vackrare Vardagsvara", 1920-tal,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bjerke Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "Fasett", design 1952,
275
Bjerke Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "Fasett", design 1952,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
276
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
277
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Rakskrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
278
Rakskrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
279
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
280
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Skål, svarvat trä, allmogearbete, 1800-tal,
281
Skål, svarvat trä, allmogearbete, 1800-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ytterfoder, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
282
Ytterfoder, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg,  jugend, sekelskiftet 1900,
283
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ytterfoder, glaserat flintgods, Bonn, sekelskiftet 1900,
284
Ytterfoder, glaserat flintgods, Bonn, sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
285
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Åslund, Elis, olja, stilleben med frukt, champagneflaska mm,
286
Åslund, Elis, olja, stilleben med frukt, champagneflaska mm,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
287
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
288
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.