Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
326
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
327
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
330
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
356
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Salongsbord, mahogny, senempire, 180-talets 1 hälft eller mitt,
379
Salongsbord, mahogny, senempire, 180-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Strinning, Nils, lampbord, teak med lackerat metallunderrede, "String",
381
Strinning, Nils, lampbord, teak med lackerat metallunderrede, "String",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor,
382
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fåtölj, brun (konst?)läderklädsel, sekelskiftet 1900,
385
Fåtölj, brun (konst?)läderklädsel, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, vitlackerat och bronserat trä,
407
Fåtöljer, 1 par, vitlackerat och bronserat trä,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
410
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
411
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
441
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Salongsbord, valnöt med bronsbeslag och ljus marmorskiva, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900,
444
Salongsbord, valnöt med bronsbeslag och ljus marmorskiva, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
451
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj,
452
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa,
453
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona",
475
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
480
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä
489
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
490
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, vitlackerat böjträ på kromade ben
491
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, vitlackerat böjträ på kromade ben
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben,
492
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
493
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
500
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek,
503
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut,
507
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900,
508
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
511
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
512
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Byrå, grönlackerat och bronserat trä,
513
Byrå, grönlackerat och bronserat trä,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
514
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva,
516
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva,
Final bid1,500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
519
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stolar, 1 par, ek, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
521
Stolar, 1 par, ek, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
526
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
527
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
529
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Sidobord med klaffar, lackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
530
Sidobord med klaffar, lackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Öronlappsfåtöljer, 1 par, djuphäftat, brunt konstläder,
533
Öronlappsfåtöljer, 1 par, djuphäftat, brunt konstläder,
Final bid3,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
534
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, skåp på lös benställning, teak och grålackerat trä
551
Okänd designer, 1950-tal, skåp på lös benställning, teak och grålackerat trä
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik "Nesto", pinnstolar, ett par, grönlaserat trä, "Frej",
560
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik "Nesto", pinnstolar, ett par, grönlaserat trä, "Frej",
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
570
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
582
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar,
586
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar,
Final bid1,100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
599
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
628
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början,
634
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.