Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny,
20
Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
27
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
28
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Final bid1,500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
29
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
90
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
91
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
Final bid11,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
92
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
Final bid11,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
105
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
109
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
Final bid5,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
110
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
Final bid7,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor,
111
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer (Yngve Ekström?), 1950-60-tal, nattygsbord, teak och björk,
117
Okänd designer (Yngve Ekström?), 1950-60-tal, nattygsbord, teak och björk,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
135
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
137
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
139
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
140
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
141
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
142
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
149
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
150
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England,
151
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
152
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
153
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Säng, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
154
Säng, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Final bid2,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Serveringsbricka med löst underrede, så kallad Butler´s Tray,
155
Serveringsbricka med löst underrede, så kallad Butler´s Tray,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
177
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
181
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ljusgrått laminat med aluminiumsarg på 4 kromade spännben, "Supercirkel", design 1964,
196
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ljusgrått laminat med aluminiumsarg på 4 kromade spännben, "Supercirkel", design 1964,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal,
205
Okänd designer, 1960-70-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, stol, teak, textilklädd rygg och sits
208
Okänd dansk designer, 1950-tal, stol, teak, textilklädd rygg och sits
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer,  1960-tal, soffbord, palisander,
209
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Fåtölj med fotpall, helstoppad, Europamöbler Bonn,
211
Fåtölj med fotpall, helstoppad, Europamöbler Bonn,
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
219
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Kayser, Fredrik A för Vatne Möbler, soffa samt 2 fåtöljer, teak med beige textilklädsel,
249
Kayser, Fredrik A för Vatne Möbler, soffa samt 2 fåtöljer, teak med beige textilklädsel,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Soffbord, ek, skiffer och marmor, modern tillverkning,
294
Soffbord, ek, skiffer och marmor, modern tillverkning,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
296
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Damarbetsbord, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
297
Damarbetsbord, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matgrupp, 5 delar, lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft,
299
Matgrupp, 5 delar, lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Soffa, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft,
301
Soffa, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
302
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
303
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Salongsbord, delvis svärtad valnöt och valnötsrot,
304
Salongsbord, delvis svärtad valnöt och valnötsrot,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
315
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Salongsmöbel, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
317
Salongsmöbel, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
319
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
320
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel,
321
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel,
322
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.