Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram,
Final bid4,200 SEK
Est3,600 - 3,800 SEK
Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
Est2,200 - 2,400 SEK
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
Est600 - 700 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), djupa,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Est700 - 800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
Est300 - 400 SEK
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
Est600 - 700 SEK
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Skål,  porslin, Kina Qianlong (1736-95),
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Est500 - 600 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Est200 - 300 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Est200 - 300 SEK
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Est4,200 - 4,400 SEK
Skål, glaserat lergods, möjligen Seljuk, Persien, 1100-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
Est300 - 400 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Fat, 1 par, porslin, Kina, möjligen Qianlong (1736-95),
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bojaner, 5 st, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stort parti porslin, Kina och Japan, 17-1900-tal,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
Est600 - 700 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
Est400 - 500 SEK
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Est300 - 400 SEK
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Est400 - 500 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Est200 - 300 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK