Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Closed
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
97
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods,
98
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Du Gardier, Raoul, efter honom, gicléetryck (?), "Croisière"
99
Du Gardier, Raoul, efter honom, gicléetryck (?), "Croisière"
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Cwietkow, Jriada, olja, hästar,
100
Cwietkow, Jriada, olja, hästar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),
101
Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Chassepotbajonett med balja, fransk M/1866 (?),
102
Chassepotbajonett med balja, fransk M/1866 (?),
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skrin, alrot och fruktträ, senempire, 1800-talets 1 hälft,
103
Skrin, alrot och fruktträ, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft,
104
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Snusdosa, silver, empire, oval med graverad akantusdekor,
105
Snusdosa, silver, empire, oval med graverad akantusdekor,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons",
106
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
107
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
108
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
109
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,
110
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
111
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
112
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
113
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
114
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
115
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
116
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Bülow, Agnes von, olja, marin,
117
Bülow, Agnes von, olja, marin,
Final bid2,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
118
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
Final bid7,500 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
119
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
Final bidNo bids
Est4,600 - 4,800 SEK
Closed
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",
120
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
121
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Parti emblem mm, bland annat US 5th Infantry Division, Korea och US Medical Service Corps
122
Parti emblem mm, bland annat US 5th Infantry Division, Korea och US Medical Service Corps
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Ceson Göteborg, örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, tota vikt 2,4 gram,
123
Okänd designer för Ceson Göteborg, örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, tota vikt 2,4 gram,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bouillottelampa, försilvrad och bemålad brons, empirestil, 1800-talets slut, i form av grekisk oljelampa,
124
Bouillottelampa, försilvrad och bemålad brons, empirestil, 1800-talets slut, i form av grekisk oljelampa,
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods,
125
Okänd designer för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Urna, vitglaserat stengods, så kallat "Cizhou ware", Song-stil, Kina 1900-tal,
126
Urna, vitglaserat stengods, så kallat "Cizhou ware", Song-stil, Kina 1900-tal,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
127
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kungliga autografer, 2 st, Karl XV och Oskar II,
128
Kungliga autografer, 2 st, Karl XV och Oskar II,
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
129
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Paraplyställ, bemålat järn och aluminium, 1900-tal,
130
Paraplyställ, bemålat järn och aluminium, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård,
131
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
132
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
133
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
134
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
135
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
136
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
137
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Lockaskar, 2 st, porslin, Kina, 18-1900-tal,
138
Lockaskar, 2 st, porslin, Kina, 18-1900-tal,
Final bid1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av "Lange Lijsen" mm,
139
Vas, porslin, Kina, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av "Lange Lijsen" mm,
Final bid4,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
140
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
141
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, svarvad valnöt med gul plyschklädsel,
142
Fåtöljer, 1 par, svarvad valnöt med gul plyschklädsel,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor,
143
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
144
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.